ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Teatralne w Warszawie > Jadwiga Maria Jarosiewicz. Z planety Mozarta
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Jadwiga Maria Jarosiewicz. Z planety Mozarta

Wystawa czasowa: 2024.12.13 - 2025.03.31
poziom turturi
Jadwiga Maria Jarosiewicz jest malarką. Projektuje również scenografię i kostiumy teatralne, przede wszystkim dla teatrów muzycznych. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni  profesora Czesława Rzepińskiego, zaś scenografii uczyła się pod kierunkiem profesora  Andrzeja Kreutza Majewskiego. Jako scenograf zadebiutowała projektując dekoracje i kostiumy do opery... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Teatralne w Warszawie
pl. Teatralny 1
00-950 Warszawa
Mazowieckie
Dokładne miejsce wystawy
Foyer dolne
Wystawa czasowa: 2024.12.13 - 2025.03.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 14:00
środa
10:00 - 14:00
czwartek
10:00 - 14:00
piątek
10:00 - 14:00
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.

Jadwiga Maria Jarosiewicz jest malarką. Projektuje również scenografię i kostiumy teatralne, przede wszystkim dla teatrów muzycznych. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni  profesora Czesława Rzepińskiego, zaś scenografii uczyła się pod kierunkiem profesora  Andrzeja Kreutza Majewskiego. Jako scenograf zadebiutowała projektując dekoracje i kostiumy do opery Wolny Strzelec Carla Marii Webera w Krakowskim Teatrze Muzycznym (1978). Od debiutu zrealizowała ponad osiemdziesiąt premier, głównie w teatrach operowych w Polsce i za granicą, m.in. Japonii, Chinach i na Kubie. Przez długi czas współpracowała z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie przygotowała scenografię m.in. do Parii (1980), Halki (1995) i Śpiewnika domowego (2007) Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn, Historii Żołnierza Igora Strawińskiego w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej (1982) oraz do baletów, m. in.: Śpiącej królewny Piotra Czajkowskiego w choreografii Piotra Gusiewa (1983) i Bajadery Ludwiga Minkusa w choreografii Natalii Makarovej (2004). Współpracowała także z Teatrem Polskim w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka. Premiery w jej opracowaniu plastycznym wystawiał Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera w Bydgoszczy oraz Opera Śląska w Bytomiu.

Na wystawie będzie można zobaczyć kostiumy oraz projekty kostiumów i dekoracji do spektakli z repertuaru muzycznego, które zostały przekazane przez artystkę do zbiorów Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a także prace pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.