ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Górnośląskie w Bytomiu > Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby

Ryby zamiast baranków? Rybacy zamiast pasterzy? „Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby” to tytuł naszej świątecznej wystawy, którą można zwiedzać od 13 grudnia. Tym razem proponujemy naszym zwiedzającym muzealną podróż na Kaszuby, szopki kaszubskie są bowiem wyjątkowe i zdecydowanie różnią się od naszych śląskich betlejek. Próżno w nich szukać postaci pasterzy czy owieczek... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 2
40-902 Bytom
Śląskie
Dokładne miejsce wystawy
ul. Wojciecha Korfantego 34
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2024.12.13 - 2025.02.02
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 15:00
środa
12:00 - 18:00
czwartek
12:00 - 18:00
piątek
09:00 - 15:00
sobota
11:00 - 16:00
niedziela niedziela 12:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
rodzinny 20.00 PLN od 3 osób
grupowy 5.00 PLN pow. 10 osób
Dodatkowe informacje

Bilet wspólny na wystawy stałe i czasowe (oba budynki)

  • normalny – 44 zł
  • bilet ulgowy dorośli / młodzież szkolna – 22 zł

Ryby zamiast baranków? Rybacy zamiast pasterzy? „Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby” to tytuł naszej świątecznej wystawy, którą można zwiedzać od 13 grudnia. Tym razem proponujemy naszym zwiedzającym muzealną podróż na Kaszuby, szopki kaszubskie są bowiem wyjątkowe i zdecydowanie różnią się od naszych śląskich betlejek. Próżno w nich szukać postaci pasterzy czy owieczek znanych z przedstawień bożonarodzeniowych. W aranżacji scen Bożego Narodzenia pojawiają się natomiast rybacy, sieci, mewy czy łodzie. To właśnie one stały się inspiracją do stworzenia tegorocznej odsłony wystawy szopek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wierzymy, że ekspozycja ta spotka się z ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem.

Na wystawie prezentujemy około czterdziestu szopek kaszubskich wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Helu, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Podczas zwiedzania można usłyszeć nagrania kolęd z kolekcji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

kurator: dr Daria Misiak

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.