ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Mnie się podoba

Wystawa czasowa: 2024.12.01 - 2025.03.09
poziom turturi
Jubileuszowa wystawa z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Wystawa Mnie się podoba to podsumowanie trzydziestoletniej muzealnej działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Muzealnej w sensie ścisłym i podstawowym, ponieważ jako muzeum gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy pozyskiwane przez dziesięciolecia zbiory. Przygotowywana wystawa nie byłaby... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
Małopolskie
Dokładne miejsce wystawy
Gmach główny
kawiarnia
kawiarnia
Wystawa czasowa: 2024.12.01 - 2025.03.09
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 30.00 PLN
ulgowy 20.00 PLN
rodzinny 50.00 PLN Opiekun + 3 dzieci do lat 18 lub 2 opiekunów + 2 dzieci do lat 18
grupowy 120.00 PLN do 30 osób
dzieci bezpłatnie do lat 7
Dodatkowe informacje

Bilet za złotówkę (dla dzieci i młodzieży 7-16 lat; nie przysługuje grupom): 1 zł

Jubileuszowa wystawa z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Wystawa Mnie się podoba to podsumowanie trzydziestoletniej muzealnej działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Muzealnej w sensie ścisłym i podstawowym, ponieważ jako muzeum gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy pozyskiwane przez dziesięciolecia zbiory.

Przygotowywana wystawa nie byłaby jednak niczym wyjątkowym w dotychczasowej historii instytucji i jej działalności – zazwyczaj kolejne jubileusze były pretekstem do prezentacji powiększającej się systematycznie kolekcji Mangghi – gdyby nie sam pomysł doboru obiektów na wystawę.

Mnie się podoba to słowa klucze tegorocznej jubileuszowej wystawy.

Przez lata Muzeum Manggha zgromadziło wokół swojej instytucjonalnej osobowości wiele wyjątkowych osób, które miały wpływ na jej działalność, program, współpracowały z Mangghą podczas wystaw i wydarzeń czy uczestniczyły – co nie mniej ważne – w jej codziennym, muzealnym życiu.

Kuratorzy, kustosze, edukatorki i edukatorzy, inwentaryzatorka, artyści, osoby publiczne i całkiem prywatne, redaktorki i dizajnerzy, architekci, dyrektorki i dyrektorzy, archiwistki i archiwiści, pracowniczki i pracownicy – to ich poprosiliśmy o wybranie obiektu lub zespołu obiektów z kolekcji Muzeum Manggha i opatrzenie go komentarzem uzasadniającym wybór.

Czy te wybory są zaskakujące? I tak, i nie.

Ponieważ kolekcja Muzeum Manggha to bardzo różnorodny zbiór, który tworzą obiekty sztuki współczesnej, dawnej, tradycyjnej i nowoczesnej: japońskiej, azjatyckiej, europejskiej i polskiej, i liczy sobie obecnie ponad 3 tysiące obiektów, wybór nie należał do oczywistych i przewidywalnych.

Zaproszone do współpracy osoby odwoływały się przede wszystkim do emocji związanych z zapamiętanymi przez lata wystawami, sięgały do obiektów, które się szczególnie podobały.

Partycypacyjna wystawa jubileuszowa to wspaniały prezent na 30-lecie Muzeum Manggha.
Katarzyna Nowak
Dyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Początek kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha stanowi zbiór obiektów zgromadzonych przez Fundatorów – Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz-Wajdę, a przekazanych w latach 2006–2007 już samodzielnej instytucji muzealnej, czyli Muzeum Manggha.

Najważniejsze i najcenniejsze obiekty w kolekcji to japońskie drzeworyty, tradycyjne japońskie kimona, wyroby z laki, malarstwo i kaligrafia, ceramika, farbiarskie katagami, maski i kostiumy teatru nō, plakaty japońskich i polskich artystów, książki artystyczne, grafika, malarstwo itd., itp.

Artyści: Adam Brincken, Paweł Bownik, Mateusz Kołek, Takayuki Hara, Katsushika Hokusai, Utagawa Hiroshige, Jakub Woynarowski, Watanabe Seitei, Toshusai Sharaku, Hiroh Kikai, Krzysztof Ingarden, Mitsuru Nagashima, Takesada Matsutani, Yuho Kaneshige, Dominik Lisik, Soei Ogura, Toshihisa Fudezuka, Arata Isozaki, Udo Kaller, Aliska Lahusen, Higashikage, Sato, Kiritsuki, Tanizawa, Andrzej Wajda, Hana Usui, Kyoko Kumai, Thomas May, Grupa WPROST

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.