ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Dwór Feillów > Stefania Feill. Dziedzictwo wskrzeszone
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Stefania Feill. Dziedzictwo wskrzeszone

Wystawa poświęcona młodopolskiej artystce-malarce nawiązuje zarówno do historii samego dworku, który po dziesiątkach lat powrócił w ręce spadkobierców rodziny Feill, jak i prac artystki odnalezionych w rodzinnych archiwach, które to prace uważane były do tej pory za zaginione. Stefania Feill z domu Bujańska przyszła na świat w Krakowie 12.04.1889 r. W roku 1912 rozpoczęła... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Dwór Feillów
Zręczyce 51
32-420 Gdów
Małopolskie
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa
noclegi
noclegi
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek wymagana rezerwacja
wtorek wtorek wymagana rezerwacja
środa środa wymagana rezerwacja
czwartek czwartek wymagana rezerwacja
piątek piątek wymagana rezerwacja
sobota sobota wymagana rezerwacja
niedziela niedziela wymagana rezerwacja
free
wstęp wolny
Wymagana rezerwacja wizyty w obiekcie.
Bilety
wstęp bezpłatny

Wystawa poświęcona młodopolskiej artystce-malarce nawiązuje zarówno do historii samego dworku, który po dziesiątkach lat powrócił w ręce spadkobierców rodziny Feill, jak i prac artystki odnalezionych w rodzinnych archiwach, które to prace uważane były do tej pory za zaginione.

Stefania Feill z domu Bujańska przyszła na świat w Krakowie 12.04.1889 r. W roku 1912 rozpoczęła edukację o profilu artystycznym. Była uczestniczką kursów artystycznych dla kobiet A. Baranieckiego w Krakowie. W latach 1915-16 pobierała nauki malarstwa i rysunku w Monachium, następnie w latach 1917-18 w Wiedniu. Jej opiekunem był malarz Roman Kochanowski, który zapoznał ją i wprowadził w środowisko Stanisława Przybyszewskiego. Stefania Feill w latach 1919-22 studiowała w Krakowskiej ASP u Teodora Axentowicza. Odbyła też szereg podróży artystycznych do Paryża, Pragi, Budapesztu, Drezna, Bawarii i do Włoch.

Wyszła za mąż za Antoniego Feilla, z którym zamieszkała na Woli Zręczyckiej, 30 km od Krakowa w nowo wybudowanym domu na Rasikach, przysiółku należacym do majątku Wola Zręczycka. Znalazła tam spokój i idealną atmosferę do rozwijania swojej pasji, jaką było malarstwo (olej, akwarela), grafika i sztuka użytkowa. 

W 1944 roku dom Stefanii i Antoniego Feillów na Rasikach spłonął podczas działań wojennych. Uważa się, że wraz z domem unicestwiony został cały jej dorobek artystyczny. Tymczasem przez dziesiątki lat jej przedwojenne prace były w posiadaniu potomków rodziny Feill. Pragniemy wydobyć jej twórczość na światło dzienne i tym samym przywrócić pamięć o artystce, która w pięknych czasach dwudziestolecia międzywojennego żyła i tworzyła w miejscu, w którym obecnie mieszkamy.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.