ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Sprzęt do przeróbki surowców

Wystawa stała
poziom turturi
W dwóch pomieszczeniach piwnicznych zgromadzono ciężki sprzęt do obróbki surowców, m.in. różnego typu młyny do rozdrabniania, w tym młynki walcowe (tzw. trójwalcówki), które rozcierają surowce pomiędzy trzema gładkimi walcami obracającymi się w przeciwnych kierunkach z różną prędkością. Służyły one do produkcji maści, past i kremów. Innym typem młyna był młyn... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Farmacji we Wrocławiu - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
ul. Kurzy Targ 4
50-103 Wrocław
Dolnośląskie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa środa 10:00 - 18:00
czwartek czwartek 10:00 - 18:00
piątek piątek 10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
wstęp bezpłatny

W dwóch pomieszczeniach piwnicznych zgromadzono ciężki sprzęt do obróbki surowców, m.in. różnego typu młyny do rozdrabniania, w tym młynki walcowe (tzw. trójwalcówki), które rozcierają surowce pomiędzy trzema gładkimi walcami obracającymi się w przeciwnych kierunkach z różną prędkością. Służyły one do produkcji maści, past i kremów.

Innym typem młyna był młyn tarczowo-palcowy, w którym elementami roboczymi są dwie tarcze (ruchoma  i stała) ułożone względem siebie równolegle w płaszczyźnie pionowej. Na powierzchniach tarcz rozmieszczone są „palce” mielące, wykonane ze stali bardzo odpornej na ścieranie, które po zamknięciu młyna zachodzą między siebie.

W pomieszczeniach znajduje się także sieczkarka do ziół oraz różnego rodzaju prasy – wyciskarki służące do pozyskiwania soków (z owoców lub ziół) oraz olejów. Prezentowane są także sterylizatory, czyli hermetyczne zamykane zbiorniki służące do wyjaławiania sprzętu laboratoryjnego (przedmiotów szklanych, ceramicznych, metalowych) przez oddziaływanie wysoką temperaturą pod ciśnieniem, a także bębny drażerskie i mieszdało do maści.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.