ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Splendor paramentów

Wystawa stała
poziom turturi
Splendor oznacza blask, świetność, przepych. Do osiągnięcia tego efektu służyły różne środki oddziaływania artystycznego: od muzyki, przez sztuki plastyczne i architekturę, aż po dymy kadzideł. Tym, co dzisiaj najtrudniej zobaczyć to paramenty, czyli elementy służące celebracji liturgii - tkaniny i przede wszystkim złote naczynia liturgiczne. Zbiór tego typu przedmiotów w... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu
Plac Katedralny 16
50-329 Wrocław
Dolnośląskie
transport publiczny
transport publiczny
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 16:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 25.00 PLN
ulgowy 20.00 PLN
rodzinny 65.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Platforma e-biletowa »

Splendor oznacza blask, świetność, przepych. Do osiągnięcia tego efektu służyły różne środki oddziaływania artystycznego: od muzyki, przez sztuki plastyczne i architekturę, aż po dymy kadzideł. Tym, co dzisiaj najtrudniej zobaczyć to paramenty, czyli elementy służące celebracji liturgii - tkaniny i przede wszystkim złote naczynia liturgiczne.

Zbiór tego typu przedmiotów w Muzeum Archidiecezjalnym jest bardzo liczny, bo obejmuje ponad 200 obiektów. Są to wyroby ze srebra złoconego, srebra, miedzi srebrzonej, wzbogacane kameryzowaniem, emaliami, ale także wyroby z cyny. Pochodzą przeważnie z XVII i XVIII w. z nielicznymi starszymi i młodszymi, które eksponowane są w ramach innych wystaw.

Tu reprezentowane są zatem głównie barokowe monstrancje, relikwiarze, kielichy mszalne, pacyfikały, puszki na hostie, naczynia na oleje święte, ampułki na wodę i wino, łódki na kadzidło, kadzielnice, lampy wieczne, świeczniki ołtarzowe i inne. Ekspozycję uzupełnia nieliczny zespół świeckich naczyń cynowych, jak też grupa wyrobów łączących drewno z macicą perłową i kością słoniową lub bursztynem.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.