ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Fotografie z Kolekcji Schupmannów

Wystawa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii BIAŁYSTOK INTERPHOTO, który jest wydarzeniem interdyscyplinarnym propagującym fotografię i media pokrewne, składające się na współczesną formę wypowiedzi wizualnej. „Kolekcjonowanie Światów” jako temat przewodni tegorocznej edycji INTERPHOTO zakotwiczony został w metodzie analizy ikonograficznej Aby Warburga... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Historyczne - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
ul. Warszawska 37
15-062 Białystok
Podlaskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2024.09.27 - 2025.03.02
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek piątek 10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 14.00 PLN
ulgowy 7.00 PLN
rodzinny 28.00 PLN 2 os. dorosłe z dziećmi do 25 roku życia, maksymalnie 5 os.
grupowy 7.00 PLN grupa min. 10 osób
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 45.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 100.00 PLN

Wystawa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii BIAŁYSTOK INTERPHOTO, który jest wydarzeniem interdyscyplinarnym propagującym fotografię i media pokrewne, składające się na współczesną formę wypowiedzi wizualnej.

„Kolekcjonowanie Światów” jako temat przewodni tegorocznej edycji INTERPHOTO zakotwiczony został w metodzie analizy ikonograficznej Aby Warburga. Pozwoliło to na przedstawienie publiczności niniejszego zbioru fotografii, pochodzących z prywatnej kolekcji Ingrid i Michaela Schupmannów, którzy tworzyli ją przez ponad 15 lat, do 2002 r., z pojedynczymi zakupami do dziś, celowo pomijając klasyczne metody muzealnicze. Ich wybory zawsze pozostawały subiektywne i oparte o potrzebę odnalezienia osobistego kontaktu z każdą zakupioną fotografią.

Jest to doskonałe uzupełnienie idei Warburga, dla którego rozwój kultury był rozprzestrzenianiem się energii symbolu i alegorii. Kolekcja Schupmannów, tworzona z potrzeby serca, w podsumowaniu stała się fascynującą opowieścią o historii fotografii (z nielicznymi wyjątkami) czarno-białej w Niemczech Zachodnich, ukazującą różnorodne tendencje artystyczne rozwijające się po II wojnie światowej w Republice Federalnej Niemiec.

Bardzo ważna część kolekcji reprezentowana jest przez przedstawicieli fotografii subiektywnej oraz nurtów pokrewnych, które głęboko wpłynęły na formę rozwoju fotografii światowej. Artyści tacy jak Otto Steinert, Heinz Hajek-Halke, Siegfried Lauterwasser, Peter Keetman, Wolfgang Reisewitz, Toni Schneiders, Ludwig Windstosser, Kilian Breier oraz wielu innych, których przykłady twórczości mamy przyjemność przedstawić, stali się inspiracją dla kolejnych pokoleń fotografów.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.