ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum w Praszce > Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej”... i później
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej”... i później

Wystawa czasowa: 2024.12.16 - 2025.02.28
poziom turturi
„Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fala 480” – tymi słowami Janina Sztompkówna powitała przy mikrofonie słuchaczy 18 kwietnia 1926 r., otwierając tym samym dzieje polskiej radiofonii. Rozpoczęło się nadawanie stałego programu, który do 1939 r. skupił wokół Polskiego Radia przeszło milion abonentów. Odbiornik radiowy początkowo budził niepokój, jednak radio jako nowe... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum w Praszce
pl. Grunwaldzki 15
46-320 Praszka
Opolskie
powiat oleski
Wystawa czasowa: 2024.12.16 - 2025.02.28
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 15:00
wtorek
08:00 - 15:00
środa
08:00 - 15:00
czwartek
08:00 - 15:00
piątek
08:00 - 15:00
sobota
09:00 - 13:00
Bilety
normalny 4.00 PLN
ulgowy 2.00 PLN

„Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fala 480” – tymi słowami Janina Sztompkówna powitała przy mikrofonie słuchaczy 18 kwietnia 1926 r., otwierając tym samym dzieje polskiej radiofonii. Rozpoczęło się nadawanie stałego programu, który do 1939 r. skupił wokół Polskiego Radia przeszło milion abonentów. Odbiornik radiowy początkowo budził niepokój, jednak radio jako nowe medium zdobyło w krótkim czasie ogromną popularność.

Niemałą w tym zasługę mieli angażujący się w przygotowanie audycji ludzie z wielkimi nazwiskami, którzy często stawali się legendą. Aktywność Polskiego Radia w okresie międzywojennym skupiała się na kształtowaniu tożsamości, świadomości obywatelskiej i identyfikacji z państwem w specyficznych warunkach Polski odrodzonej po wielogeneracyjnej przerwie. Eksponowano i kształtowano kanony tradycji i kultury – język, symbole narodowe, literaturę, święta i rocznice historyczne. Wyznaczano stosunek do niepodległości, instytucji państwa czy ambitnych projektów modernizacyjnych.

Dzieje przedwojennego Polskiego Radia symbolicznie zamykają nadawane do 23 września 1939 r. przemówienia radiowe prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy ppłk. Wacława Lipińskiego, które podtrzymywały wśród warszawiaków wolę oporu, były powszechnie słuchane i obszernie cytowane na łamach prasy. Głos na antenie stał się głosem walczącej stolicy, którego wyczekiwano – był podstawowym źródłem informacji o sytuacji wojennej. (źródło: edukacja,ipn.gov.pl)

Plansze informacyjne przygotowane przez pracowników IPN Delegaturę w Łodzi uzupełniają zbiory Muzeum w Praszce.

Na ekspozycji znalazły się znajdujące się w kolekcji naszego Muzeum radioodbiorniki: począwszy od najstarszego eksponatu, jakim jest radioodbiornik Kordial, produkowany w sezonie 1938/1938 przez polskie Towarzystwo Radiotechniczne „ELEKTRIT” – największe przedsiębiorstwo w Wilnie i na Wileńszczyźnie w latach międzywojennych, które zatrudniało ponad 1000 pracowników.

Na wystawie znalazły się jednak przede wszystkim radioodbiorniki produkowane po zakończeniu II wojny światowej. Można tutaj zobaczyć m.in. odbiornik Pionier (w trzech odmianach), który był pierwszą polską powojenną konstrukcją lampowego odbiornika radiowego powszechnego użytku.

Odbiornik został skonstruowany w Zakładach Radiowych Diora (T-6) w Dzierżoniowie przez zespół inż. Wilhelma Rotkiewicza w 1948 r. Inne radioodbiorniki dzierżoniowskich zakładów prezentowane na wystawie to m.in. Sonatina, Promyk, Ballada, Trubadur czy Mazur-Lux. Na wystawie znalazły się również radioodbiorniki wyprodukowane przez Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie: „Domino”, „Syrena” i „Arkona”.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.