ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Ratusz Staromiejski - Muzeum Okręgowe w Toruniu > Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych

Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na najnowszą wystawę czasową pt. „Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych”, która dostępna będzie w Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycja prezentująca formy piernikarskie rozsiane po całej Polsce dostępna będzie od 23 listopada 2024 do 2 marca 2025. Drewniane, rzeźbione formy do pierników to... przeczytaj wszystko »
Adres
Ratusz Staromiejski - Muzeum Okręgowe w Toruniu
ul. Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
Kujawsko-Pomorskie
Dokładne miejsce wystawy
Sala Wystaw Czasowych, II p.
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2024.11.23 - 2025.03.02
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 16:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 16:00
Bilety
normalny 30.00 PLN
ulgowy 25.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilety łączone
Na sale ekspozycyjne i Wieżę Ratuszową – bilet normalny: 49 zł
Na sale ekspozycyjne i Wieżę Ratuszową – bilet ulgowy: 39 zł
Na salę Wystaw Czasowych (tylko w środy) – bilet normalny: 25 zł
Na salę Wystaw Czasowych (tylko w środy) – bilet ulgowy: 21 zł

Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na najnowszą wystawę czasową pt. „Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych”, która dostępna będzie w Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycja prezentująca formy piernikarskie rozsiane po całej Polsce dostępna będzie od 23 listopada 2024 do 2 marca 2025.

Drewniane, rzeźbione formy do pierników to nie tylko pozostałość po dawnych warsztatach snycerzy i piernikarzy, to także materialne świadectwo naszej piernikarskiej historii i tradycji. Wiele pięknych, zabytkowych form do kształtowania pierników przetrwało do naszych czasów, znajdując swój bezpieczny azyl w muzeach całej Europy. Dziesiątki takich form przechowują i prezentują także polskie muzea, jednak znacznie częściej niż na wystawach znaleźć je można w muzealnych magazynach.

Twórcami form piernikarskich byli w większości przypadków anonimowi autorzy. Rzeźbili je sami piernikarze, zwłaszcza na początku swojej drogi zawodowej, ale równie często zajmowali się tym wyspecjalizowani rzemieślnicy – snycerze. Formy wykonywano z twardego drewna, które pozwala na precyzyjne wyrzeźbienie wzorów. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi – dłut o różnych kształtach, zróżnicowanych szerokościach i wielkościach ostrzy – rzeźbiarz wycinał naszkicowane wcześniej linie. Różna głębokość nacięć na formie pozwalała na uzyskanie bardziej lub mniej wypukłych piernikowych dekoracji. Wyrzeźbiony wzór był negatywem dla pozytywu, którym stawał się piernik. To właśnie formy do pierników decydowały o estetycznym wyrazie korzennych wypieków.

Artystyczny kunszt twórców drewnianych form do pierników będzie można podziwiać na wystawie czasowej w Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycja „Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych” to efekt dwuletniej pracy badawczej pracowników Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jej celem jest zaprezentowanie skali muzealnych zbiorów, ale także zwrócenie uwagi na piękno i artyzm zamknięte w tych, często niewielkich i niepozornych klockach drewna. Wystawa jest pierwszą próbą prezentacji stanu muzealnych kolekcji form piernikarskich w Polsce, a jednocześnie pierwszą tak rozbudowaną ekspozycją piernikarskich klocków w Muzeum Okręgowym w Toruniu od blisko 50 lat.

Wystawie towarzyszy katalog będący pierwszym tak obszernym opracowaniem kolekcji form piernikarskich w naszym kraju. Jest to baza wiedzy na temat polskich tradycji piernikarskich i związanych z nimi zasobów muzealnych. To także wstęp do dalszych badań i poszukiwań, a jednocześnie próba zwrócenia uwagi na potencjał tkwiący w tych drewnianych obiektach – badawczy, konserwatorski, edukacyjny potencjał, który nie zawsze jest w pełni wykorzystany.

Realizacja tego zadania, wspartego finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możliwa była dzięki współpracy, zaangażowaniu i życzliwości dyrekcji oraz pracowników z 25 polskich muzeów. Do współpracy zaprosiliśmy instytucje mogące poszczycić się znaczącymi kolekcjami form do pierników. Kryterium wyboru stanowiły zarówno jakość i artystyczna wartość obiektów, liczebność, pochodzenie kolekcji, tradycje piernikarskie oraz powiązania z Toruniem jako znaczącym ośrodkiem piernikarstwa w Polsce.

Kuratorzy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski
Aranżacja plastyczna: Jacek Nawrocki

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.