ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Pszczelarz

Umieszczenie stanowiska pszczelarza wśród ekspozycji dotyczących ginących zawodów, spowodowane jest tym, że pszczelarstwo to nie tylko mało znana umiejętność (mimo pewnego renesansu w tej dziedzinie), ale także profesja zaliczana do jednego z najdawniejszych rzemiosł rolniczych. Prezentowane na wystawie przedmioty mają więc opowiedzieć o pracy pszczelarza i poszczególnych jej... przeczytaj wszystko »
Adres
Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej - Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie
Mniszki 2/1
64-421 Kamionna
Wielkopolskie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:00
wtorek
08:00 - 16:00
środa
08:00 - 16:00
czwartek
08:00 - 16:00
piątek
08:00 - 16:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Umieszczenie stanowiska pszczelarza wśród ekspozycji dotyczących ginących zawodów, spowodowane jest tym, że pszczelarstwo to nie tylko mało znana umiejętność (mimo pewnego renesansu w tej dziedzinie), ale także profesja zaliczana do jednego z najdawniejszych rzemiosł rolniczych.

Prezentowane na wystawie przedmioty mają więc opowiedzieć o pracy pszczelarza i poszczególnych jej etapach. Ekspozycja wyposażona została, tak jak w pasiece, w ule ustawione gęsto jeden obok drugiego, a konieczne zacisze tego miejsca i usytuowanie w pobliżu wody, zaznacza jej pewne odosobnienie i bliskość stanowiska rybackiego.

Uwagę zwracają przykłady uli:

ul kłodowy pionowy (wykonany współcześnie na wzór stosowanych w dawnej Polsce), pozwalający pszczołom na samodzielne budowanie gniazda, z nieruchomym plastrem
ul słomiany – tzw. kószka, które wykonywano z trzcinowych lub słomianych warkoczy – były tanie w wykonaniu (z gm. Międzychód);
ule drewniane wielkopolskie leżaki (m.in. ul z gospodarstwa pszczelarskiego w m. Mierzyn, gm.Międzychód)
oraz uliki weselne – 2 szt. pochodzące z gm. Międzychód.

Prócz tego wystawa wyposażona jest w ramki (niektóre z węzą) oraz następujący sprzęt pszczelarski:
podkurzacze różnej wielkości, blaszane ze skórzanym mieszkiem do podkurzania pszczół podczas wyjmowania plastrów z miodem;
dłuta pszczelarskie, odsklepiacze widelcowe z drewnianą rączką;
zmiotki z włosia sztucznego i naturalnego do omiatania plastrów z pszczół, wszystkie z Koła Pszczelarskiego w Międzychodzie.

Najciekawsze, spośród kilku miodarek – wirówek do odwirowania miodu z ramek, to:
miodarka trzyramkowa, z napędem ręcznym (z okresu międzywojennego)
– oraz miodarka dwuramkowa, dostosowana do różnych rozmiarów ramek, z emaliowaną miską do zbierania miodu (lata 30. XX w., z gospodarstwa pszczelarskiego p. Stanisława Wyruszyńskiego z m. Głażewo, gm. Międzychód).

Wszystkie pozostałe sprzęty zgromadzone na wystawie pochodzą z gospodarstwa pszczelarskiego pana Ireneusza Gołaskiego oraz z Koła Pszczelarskiego Międzychód.

 

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.