Ekspozycja ta nawiązuje do okresu, który zmienił specyfikę tego zawodu, a wyznaczony został przez skonstruowanie i następnie upowszechnienie na przełomie XIX i XX wieku maszyny do szycia. Wówczas to zaczęło się pojawiać dużo małych, jednoosobowych zakładów krawieckich, czasem także wędrownych, których podstawowym wyposażeniem była właśnie maszyna do szycia (często uważana za najlepszą i mało awaryjną marki Singer). Urządzenie to, w połowie XX wieku, stawało się coraz bardziej dostępne i zaczęło trafiać prawie do każdego domu, a każda gospodyni domowa starała się posiadać umiejętność szycia na maszynie.
Zjawisko to jednak, a także masowa, przemysłowa produkcja odzieży i bielizny spowodowały stopniowe zmniejszanie się liczby zakładów krawieckich. Co prawda szycie na miarę jest nadal cenioną i dobrze płatną usługą, jednak warsztaty krawieckie – zarówno te duże, profesjonalne, zatrudniające po kilka osób, jak i małe, prowadzone często w domu są już rzadkością.
Ekspozycja nasza prezentuje wygląd małego, przydomowego zakładu krawieckiego, zajmującego się krawiectwem lekkim, prowadzonego przez gospodynię, która dorabiała szyciem na miarę.
Zakład wyposażony jest więc w:
– ręczną maszynę do szycia (u nas jest to maszyna z lat 60 XX w. polskiej firmy Łucznik, która istnieje od 1925 r., a od roku 1954 produkuje maszyny do szycia)
– miejsce pracy – to jest duży stół, przy którym wykrawało się materiały.
Prócz tego zobaczyć możemy niezbędne w pracy narzędzia i akcesoria krawieckie, t.j.:
– nożyce krawieckie o specyficznym kształcie ułatwiającym wykrawanie nawet grubych materiałów;
– naparstki krawieckie, czyli metalowe nakładki na palec, w kształcie małego dzwonka lub kieliszka chroniące przed ukłuciem igłą;
– centymetr krawiecki (miara, elastyczna taśma o dł. 150 cm, z naniesioną z obu stron podziałką),
– żelazko elektryczne (lata 60. XX w.) i deskę do prasowania.
Całość uzupełniają konieczne w pracy krawca materiały, igły, nici, nawlekacze do nici, zestawy szpilek, mydełko krawieckie, drewniany grzybek do cerowania, drewniane pudełka na przybory do szycia, wykroje.
Na wystawie znajduje się także kilka innych maszyn do szycia (niekompletne, ze względu na brak tabliczek o trudnych do ustalenia markach i latach produkcji).
Wszystkie opisane sprzęty pochodzą z terenu gm. Międzychód, z gospodarstw domowych, od różnych ofiarodawców.