Sala prezentująca walory turystyczne Karkonoszy – ich krajobrazy, geologię i geomorfologię oraz historię poszukiwań minerałów i złota w Karkonoszach. Można tu podziwiać panoramy najpiękniejszych zakątków naszych gór, charakterystyczne formy terenu wschodnich Karkonoszy na trójwymiarowym modelu dotykowym i obejrzeć animacje o ich powstawaniu, a także zobaczyć „na żywo” karkonoskie minerały oraz mapę geologiczną stąpając po wyjątkowej podłodze ukazującej występowanie skał z jakich zbudowana jest wschodnia część tych gór.
Mapa geologiczna wschodnich Karkonoszy
Ta unikatowa mapa została wykonana w formie mozaiki na podłodze sali Informacyjnej w Centrum Edukacyjne „Domek Laboranta”, stworzonej ze skał występujących w Karkonoszach i ich otoczeniu. Ponieważ budowa geologiczna tego rejonu jest niezwykle ciekawa, na mapie można zobaczyć zarówno skały magmowe, w postaci dwóch odmian granitu: równoziarnistego i porfirowatego, jak i skały metamorficzne, takie jak hornfels, z którego zbudowane są najwyższe szczyty Karkonoszy oraz łupki łyszczykowe, gnejsy, wapienie krystaliczne i wiele innych.
Karkonoskie panoramy
Na zachodniej ścianie sali informacyjnej naszego ośrodka można podziwiać wielkoformatową prezentację multimedialną z panoramami 3D (w tym 40 panoram sferycznych i 7 gigapanoram) ukazującymi wybrane, wyjątkowe z wielu powodów miejsca Karkonoszy. Oglądanie owych panoram jest jak wirtualny spacer po górach, w czasie którego można zajrzeć choćby do wnętrza kotła Małego Stawu, podziwiać monumentalne piękno karkonoskich skałek i widoki z najwyższych szczytów, stanąć pośród arktycznej tundry na wierzchowinie Karkonoszy lub w bukowym lesie piętra regla dolnego czy wreszcie oglądać z bliska polodowcowy Wielki Staw, rozległe skalne rumowiska na Czarnym Grzbiecie, a przy okazji poznać ponad 100 gatunków rzadkich gatunków roślin i zwierząt występujących w Karkonoszach.
Trójwymiarowy dotykowy model wschodnich Karkonoszy
Model dotykowy wschodnich Karkonoszy został stworzony na bazie cyfrowego modelu terenu Karkonoszy. W bardzo dokładny sposób odzwierciedla detale rzeźby terenu, takie jak doliny rzeczne i polodowcowe, kotły polodowcowe, moreny, spłaszczenia wierzchowinowe, granitowe skałki itd. Dziesięć wybranych form terenu, zaopatrzonych jest na modelu w przyciski, po których naciśnięciu, na monitorze nad modelem uruchamia się animacja obrazująca powstawanie owych form, w tym: torfowiska w Dolinie Łomnicy, kotła Wielkiego Stawu z jeziorem polodowcowym, stożka usypiskowego w kotle Małego Stawu, doliny rzecznej Łomniczki, granitowych ostańców skalnych - Pielgrzymów, zrównania wierzchowinowego - Równia pod Śnieżką, gruntów strukturalnych, moren, spływów gruzowych w kotle Łomniczki i niszy niwalnej Biały Jar. Model jest przystosowany do potrzeb osób niedowidzących – jest dotykowy, piętra roślinne, szlaki turystyczne i granice są wyróżnione specjalnymi fakturami opisanymi w alfabecie Braille'a, animacje można uruchamiać także za pomocą przycisków na podstawie modelu również opisanych w tym alfabecie, a komentarz do animacji jest czytany przez lektora.
Kolekcja minerałów
Kolekcja obejmuje ponad 50 okazów różnych minerałów Karkonoszy i okolic, od tych najczęściej spotykanych aż po najrzadsze. Tworzą ją m.in. odmiany kwarcu, granaty, szafiry, fluoryty, piryty i wiele innych minerałów. Na umieszczonym obok monitorze dotykowym, klikając poszczególne miniaturki minerałów można zapoznać się z wieloma, dotyczącymi ich ciekawostkami.
Poza tym dysponujemy bogatymi zbiorami skał i minerałów wykorzystywanymi podczas zajęć i wydarzeń edukacyjnych. Każdy uczestnik ma wtedy szansę dotknąć i obejrzeć z bliska różne okazy, zapoznając się przy tym z geologicznym aspektem regionu Karkonoszy i nie tylko.