ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wystawa Edukacyjna

Nikt nie będzie chronić tego, na czym mu nie zależy; i nikt nie będzie się przejmował tym, czego nigdy nie doświadczył. To słowa sir Davida Attenborougha, które najlepiej oddają ideę, która stoi za wystawą edukacyjną naszego Centrum. Ekspozycja poświęcona jest przyrodzie Mazur, ale koncentruje się głównie na drobnych zbiornikach wodnych: okresowo wysychających oczkach... przeczytaj wszystko »
Adres
Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK - Uniwersytet Warszawski
Urwitałt 1
11-730 Mikołajki
Warmińsko-Mazurskie
powiat mrągowski
także dla dzieci
także dla dzieci
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
Święta Godziny otwarcia
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Platforma e-biletowa »

Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie online.

Nikt nie będzie chronić tego, na czym mu nie zależy; i nikt nie będzie się przejmował tym, czego nigdy nie doświadczył.

To słowa sir Davida Attenborougha, które najlepiej oddają ideę, która stoi za wystawą edukacyjną naszego Centrum. Ekspozycja poświęcona jest przyrodzie Mazur, ale koncentruje się głównie na drobnych zbiornikach wodnych: okresowo wysychających oczkach śródpolnych, kanałkach, kałużach i szeroko rozumianych mokradłach. Prezentuje różnorodność biologiczną tych właśnie ekosystemów, pozornie wszechobecnych, często niedocenianych, ignorowanych i które tracimy w wyniku zmian klimatu i działalności człowieka. Zależy nam, aby podczas pobytu Zwiedzający poczuli się komfortowo i mogli odwołać się do własnej ciekawości świata. Zachęcamy do odczuwania przyrody,  bo w naszej opinii pozytywne emocje wzmagają ciekawość i stymulują do dalszego poznawania.

W intrygującej, nowoczesnej przestrzeni znajdują się zarówno eksponaty multimedialne, modele przyrodnicze jak i spora sekcja z akwariami i terrariami, gdzie prezentowane są żywe zwierzęta (przede wszystkim bezkręgowce wodne). Dodatkowo, w dni ze sprzyjającą pogodą, Zwiedzający mają także dostęp do edukacyjnego placu zabaw. W założeniu, wystawa jest przystosowana do samodzielnego zwiedzania, jednak zawsze można prosić obecnych w przestrzeni pracowników o pomoc. Nasz zespół chętnie udzieli odpowiedzi na pytania i pokaże na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Wystawa jest wymagająca! Większość zwierząt, które prezentujemy to organizmy drobne, niepozorne – na pierwszy rzut oka mało spektakularne, często trudne do obserwacji gołym okiem. Ich obserwacja wymaga skupienia, uważności a przede wszystkim cierpliwego wpatrywania się w podwodny mikrokosmos. Co więcej wszystkie akwaria są akwariami biotopowymi, gdzie staramy się odtworzyć nie tylko wygląd wybranych ekosystemów, ale i naturalne procesy które tam mają miejsce. W związku z tym w różnych momentach, ich wygląd będzie się zmieniał – zgodnie z naturalnymi cyklami obecnymi w środowisku. Będą momenty, kiedy akwaria będą tętniły życiem od mnogości larw owadów, w innych – będą wydawały się wręcz puste, zanim z jaj wykluje się nowe pokolenie. Ogólny wygląd zbiorników również będzie się zmieniał – czasami będą zdominowane przez glony, innym razem ich powierzchnia będzie zarośnięta przez rośliny pływające, które zaciemnią dno zbiornika. Z tych samych powodów nie wszystkie zwierzęta można obserwować przez cały sezon. Niektóre, zwłaszcza takie o krótkich cyklach życiowych będzie można zobaczyć zaledwie przez kilka tygodni. Niektóre zwierzęta po okresie spędzanym w wodzie wychodzą na ląd, inne rozpoczynają okres wędrówek, wówczas także w naszych akwariach nie będzie można już ich obserwować. Tak jak w przypadku wycieczki terenowej nie warto się nastawiać na nic konkretnego, a poświęcić czas i uwagę tym aspektom, które w danym momencie można zaobserwować i poznawać.

Na ekspozycji każdy, bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Niektóre eksponaty mogą być potraktowane bardziej rozrywkowo, część z nich przeznaczona jest dla najmłodszych, a inne zawierają bardziej wnikliwe opisy zjawisk i pozwalają głębiej zanurzyć się w poruszaną tematykę.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.