ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Trzeci wymiar. Relacje

Wystawa czasowa: 2025.01.03 - 2025.01.31
poziom turturi
Refleksja nad rzeźbą, dziedziną sztuki, która współcześnie podlega metamorfozie, jest potrzebą poznania, zrozumienia, skąd się wywodzi i dokąd zmierza. Wystawa „Trzeci wymiar. Relacje” odbywająca się w Galerii Kobro w ramach obchodów 80-lecia ASP w Łodzi pokazuje różnorodne postawy artystów w obszarze sztuki przestrzennej. Na wystawie prezentowane są prace pedagogów... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Kobro - Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121 (pawilon A, I i II piętro)
91-720 Łódź
Łódzkie
Wystawa czasowa: 2025.01.03 - 2025.01.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
10:30 - 14:00
wtorek
10:30 - 14:00
środa
10:30 - 14:00
czwartek
10:30 - 14:00
piątek
10:30 - 14:00
sobota
12:00 - 18:00
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.

Refleksja nad rzeźbą, dziedziną sztuki, która współcześnie podlega metamorfozie, jest potrzebą poznania, zrozumienia, skąd się wywodzi i dokąd zmierza. Wystawa „Trzeci wymiar. Relacje” odbywająca się w Galerii Kobro w ramach obchodów 80-lecia ASP w Łodzi pokazuje różnorodne postawy artystów w obszarze sztuki przestrzennej.

Na wystawie prezentowane są prace pedagogów obecnie prowadzących pracownie i warsztaty Instytutu Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, jak również dzieła emerytowanych nauczycieli akademickich oraz twórców już nieżyjących.

dr hab. Janusz Czumaczenko, prof. uczelni  

„W 1935 roku jedna z najwybitniejszych rzeźbiarek w historii sztuki – Katarzyna Kobro – pisała:

«Zadaniem rzeźby nie jest lepienie takich lub innych figurek. Istotnym podłożem rzeźby jest przestrzeń i operowanie przestrzenią, organizacja rytmu proporcji, harmonia formy związanej z przestrzenią. Rzeźba powinna być projekcją organizacyjnych i technicznych możliwości epoki».

Zdanie to, wciąż aktualne w kontekście wystawy «Trzeci wymiar», zorganizowanej przez Instytut Rzeźby w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia ASP (wcześniej PWSSP) w Łodzi, powinno wybrzmieć szczególnie mocno. Jeżeli ze zrozumieniem pochylimy się nad jego sensem, to skonstatujemy, że w rzeźbie, a co za tym idzie – w całej sztuce, liczą się rzeczy najprostsze, podstawowe: przestrzeń – proporcja – harmonia. Piękno. Z perspektywy nauczania, edukacji artystycznej w jego poszukiwanie muszą być zaangażowani zarówno studenci, jak i pedagodzy – Szkoła. Instytucja – miejsce z jego historią, dorobkiem, doświadczeniem, autorytetem budowanym przez pokolenia twórców. Można przywołać tu inną wypowiedź K. Kobro:

«Rzeźba stanowi część przestrzeni, w jakiej się znajduje. Dlatego nie powinna być od niej odłączona. Rzeźba wchodzi w przestrzeń, a przestrzeń w nią. Przestrzenność budowy, łączność rzeźby z przestrzenią wydobywa z rzeźby szczerą prawdę jej istnienia».

Kwintesencja powiązania miejsca, jego znaczenia z artystycznym działaniem, z utworem, jest dostrzegalna jedynie w kontekście. Przestrzeń rzeźby i przestrzeń miejsca to dwa paralelne światy ujawniające uważnemu odbiorcy trzeci wymiar”. 

Adam Jaśkiewicz
[ze wstępu do katalogu wystawy]

Kuratorzy: dr hab. Janusz Czumaczenko, prof. uczelni, Łukasz Stec
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: Jarosław Borek

Uczestnicy wystawy:Jarosław Borek, Włodzimierz Ciesielski, Janusz Czumaczenko, Przemysław Druszcz, Zbigniew Dudek, Michał Gałkiewicz, Aleksander Hałat, Andrzej Jocz, Tomasz Kowalczyk, Wojciech Kuźniewicz, Michał Matysiak, Tomasz Matuszak, Łukasz Orfiniak, Magdalena Pejga, Wiesław Przyłuski, Łukasz Stec, Magdalena Szadkowska, Mieczysław Szadkowski, Marek Wagner, Zdzisław Zabłocki

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.