ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Obrazy Historii

Ścieżka zwiedzania przeznaczona jest dla osób, które cenią sobie tradycyjny sposób zwiedzania. Scenariusz tego wariantu w większym stopniu wyczerpuje wiedzę historyczną oraz kładzie nacisk na opowieść o samych piwnicach. Stanowiska multmedialne wykorzytanę są do przedstawienia historii i dziedzictwa Rzeszowa. Opowieść rozpoczyna się od przedstawienia pochodzenia nazwy miasta... przeczytaj wszystko »
Adres
Rzeszowskie Piwnice
ul. Rynek 26
35-064 Rzeszów
Podkarpackie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 19:00
środa
10:00 - 19:00
czwartek
10:00 - 19:00
piątek
10:00 - 19:00
sobota
10:00 - 19:00
niedziela
10:00 - 19:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 30.00 PLN
ulgowy 25.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 4

Ścieżka zwiedzania przeznaczona jest dla osób, które cenią sobie tradycyjny sposób zwiedzania. Scenariusz tego wariantu w większym stopniu wyczerpuje wiedzę historyczną oraz kładzie nacisk na opowieść o samych piwnicach. Stanowiska multmedialne wykorzytanę są do przedstawienia historii i dziedzictwa Rzeszowa.

Opowieść rozpoczyna się od przedstawienia pochodzenia nazwy miasta, prezentacji ustaleń badań archeologicznych, legend i opowieści o ludach żyjących na tych terenach w pradziejach. Następnie zwiedzający dowiedzą się, jak kształtowała się polityka Kazimierza Wielkiego – zatargach i sojuszach z sąsiadami w XIV wieku (relacje z Litwinami, Rusią Halicką, Węgrami), czyli okresu gdy Rzeszów otrzymał prawa miejskie. Przedstawiona zostanie postać Jana Pakosławica, jego legendarne misje do Złotej Ordy, na Litwę i do Awinionu. Nastąpi wyprawa w głąb historii i dziedzictwa naszego miasta, obejmująca opowieści o właścicielach Rzeszowa, sprzedaży ośrodka miejskiego przez Lubomirskich w połowie XIX wieku, dziejach rzeszowskiego zamku, odpieraniu ataków najeźdźców, którymi przez wieki byli Tatarzy, oraz charakterystycznych dla tych rejonów wojen prywatnych np. wojny o jarmarki między Mikołajem Spytkiem Ligęzą a Stanisławem „Diabłem” Stadnickim, konfederacji barskiej i dokonaniach „zamiejscowych”, takich jak udział Lubomirskiego w Odsieczy Wiedeńskiej. Zaprezentowana zostanie militarna historia Rzeszowa. Zwiedzający poznają topograficzne walory obronne grodu założonego nad Wisłokiem oraz późniejsze fortyfikacje miejskie, a także wybitne postaci wojskowe, które odegrały ważne role w rozmiatych konfiktach zbrojnych (m.in. Hieronim Augustyn Lubomirski, Leopold Lis-Kula, Władysław Sikorski, Stanisław Maczek).

Na trasie zostaną przedstawione charakterystyczne motywy głównych religii obecnych w mieście: chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu oraz poznają wiele legend i opowieści, najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Odwiedzą charakterystyczne miejsca z tamtych czasów: sklep bławatny, karczmę oraz sklep kolonialny. Opuszczając jarmark zwiedzający natrafią na dwa doniosłe wydarzenia z połowy XIX wieku. Pierwszym z nich będzie wielki pożar Rzeszowa (1842), który spustoszył miasto i jednocześnie był przyczynkiem do odbudowy w myśl nowoczesnych zasad przeciwpożarowych. Żywioł ognia posłuży też jako pretekst do opowiedzenia o Ignacym Łukasiewiczu, którego wynalazki zrewolucjonizowały metody oświetlenia miast i domostw oraz dały podwaliny pod współczesny przemysł naftowy.

Zwiedzający trafią również na multimedialne wysypy omawiające okres dwudziestolecia międzywojennego czy wspólczesność m.in.: plany powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, powojenny przemysł Rzeszowa (lotnictwo, interaktywna replika silnika odrzutowego), kulturalne oraz spotowe osiągniecia osób związanych z miastem.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.