Kolekcja biżuterii i zastawy stołowej skarbów ze Skrwilna i Nieszawy stanowi unikatową w zbiorach polskich kolekcję biżuterii, a także sreber stołowych pochodzących z okresu od 2. poł. XVI do 1. poł. XVII w.
Skarb ze Skrwilna został odkryty w 1961 r. podczas prac archeologicznych na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska na ziemi dobrzyńskiej. Właścicielem tych bezcennych kosztowności był Stanisław Piwo herbu Prawdzic, podczaszy płocki, oraz jego żona Zofia Magdalena, córka Jana Loki herbu Rogala. Tę identyfikację umożliwiły herby oraz inicjały umieszczone na niektórych przedmiotach zastawy stołowej.
Skarb prawdopodobnie został ukryty ze względu na wydarzenia związane z najazdem szwedzkim na ziemie polskie za panowania króla Jana Kazimierza w 1655 r. Interesujący jest warsztat wykonania tych przedmiotów, które prawdopodobnie zostały wytworzone przez lokalnych rzemieślników w Toruniu i Brodnicy, ale również wiązane są z obszarem Niemiec.
Prezentowane zespoły stanowią świadectwo zamożności ludzi żyjących w I poł. XVII w. Skarby ze Skrwilna i Nieszawy eksponowane są w niewielkim pomieszczeniu, mieszczącym się na pierwszej kondygnacji wieży Ratusza Staromiejskiego. Być może jest to dawna ogrzewana izba, przeznaczona dla strażników.