ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Centrum Dialogu Przełomy - Muzeum Narodowe w Szczecinie > Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP

Na ekspozycji zostały zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza niewoli i mechanizmy walki z nią oraz sposoby zachowania poczucia wolności w warunkach, w których zdawałoby się to niewykonalne. Wprowadzeniem do wystawy jest opowieść o losach Polaków pozbawionych swojego kraju przez zaborców, nie zapomnieli oni jednak o polskości i szukali okazji, by zawalczyć o wolność... przeczytaj wszystko »
Wystawie towarzyszą wydarzenia. Zapoznaj się z ich opisem i terminami w zakładce Wydarzenia.
Adres
Centrum Dialogu Przełomy - Muzeum Narodowe w Szczecinie
plac Solidarności 1
70-515 Szczecin
Zachodniopomorskie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
Wystawa czasowa: 2025.01.22 - 2025.04.27
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota sobota 10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 8.00 PLN
rodzinny 35.00 PLN dorośli i dzieci do lat 16, maks. 5 osób
grupowy 8.00 PLN min. 10 osób
Cennik wydarzeń związanych z wystawą może być inny.

Na ekspozycji zostały zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza niewoli i mechanizmy walki z nią oraz sposoby zachowania poczucia wolności w warunkach, w których zdawałoby się to niewykonalne.

Wprowadzeniem do wystawy jest opowieść o losach Polaków pozbawionych swojego kraju przez zaborców, nie zapomnieli oni jednak o polskości i szukali okazji, by zawalczyć o wolność. Zwieńczeniem tej walki okazała się pierwsza wojna światowa i jej koniec, będący zarazem nowym początkiem dla Polski.

Wolność, nie na długo odzyskaną, Polacy znów utracili zaledwie dwie dekady później. Drugowojenną niewolę prezentują na wystawie losy jeńców, ofiar zsyłek, więźniów obozów koncentracyjnych. Rok 1945 ponownie zawiódł Polaków, objawił nowy rodzaj kajdan – komunistyczny totalitaryzm, gdzie bohater staje się postacią wyklętą.

Dalsza część wystawy to droga przez lata absencji wolności politycznej w kraju, tym trudniejszej, że skrzętnie maskowanej, bo oficjalnie przecież władze zezwalały Polakom brać udział w wyborach. Na wystawie pokazano zniewolenie obywateli przez jedną partię i jedyną słuszną ideologię dopuszczaną przez państwo. Dalsza narracja nawiązuje do zabranych obywatelom wolności słowa i dostępu do faktów. Tylko ci odważni żołnierze wolności nieśli słowo prawdy, tworząc tym samym drugi obieg informacji. Wszechobecną kontrolę symbolicznie przypomina dobrze znany w tamtych latach stempel „Ocenzurowano”.

Strajk, synonim PRL-owskiej walki o wolność, pokazano w dwóch obliczach, jako walkę o swobodę polityczno-społeczną oraz starania o wolność ekonomiczną i godny byt. Zakończeniem wystawy są prezentacje dwóch dróg zniewolenia, jakie spotykały opozycjonistów. Jedną była utrata wolności poprzez internowanie, a drugą – pozbawienie możliwości mieszkania w swojej ojczyźnie, czyli bilet w jedną stronę. Wystawa nie daje odpowiedzi na pytanie, czy Polacy wygrali swoją walkę. Ta kwestia pozostaje otwarta.

Kuratorka: Paula Sendra
Współpraca kuratorska: Kamila Krężel, Iga Ranoszek-Bieńkowska

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.