Wystawa dostępna przez całą dobę.
Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Co stało w miejscu, gdzie dziś jest Wroclavia (i nie chodzi o dworzec autobusowy)? Ile było hal targowych we Wrocławiu (takich, jak ta przy budynku Instytutu Filologii Polskiej)? Gdzie swój pałac zbudował Karl Henckel von Donnersmarck? Jaki obiekt witał zwiedzających Park Południowy? Na te pytania (i kilka innych) odpowiada wystawa na wrocławskim rynku, którą przygotowali studenci Uniwersytetu Wrocławskiego z kierunku „Historia w Przestrzenie Publicznej” pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kucharskiego, zastępcy dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ds. naukowych.
Widoki utrwalone na przedwojennych wrocławskich pocztówkach mogą wydawać się znajome, jednak wiele z pokazanych na nich miejsc zostało bezpowrotnie utraconych, a znajdujące się na nich obiekty – przeobrażone. Dziś co innego kształtuje współczesny obraz miasta.
W ciągu ostatnich 80 lat Wrocław przeszedł szereg różnorodnych przemian – od gwałtownych, przez stopniowe aż po subtelne i ledwo zauważalne. Każda ze zmian pozostawiła ślad w przestrzeni miasta. Historię tych transformacji przybliżają studenci kierunku „Historia w Przestrzeni Publicznej” na Uniwersytecie Wrocławskim, którzy przygotowali autorską wystawę plenerową „(Od)nowa. Miasto przeobrażone. Wrocław ’45” pod opieką naukową dr. hab. Wojciecha Kucharskiego z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia). Ekspozycja zostanie zaprezentowana na północnej pierzei Rynku już 3 lutego o godzinie 13:00.
Wystawa „(Od)nowa. Miasto przeobrażone. Wrocław ‘45” została stworzona w oparciu o unikalne i rzadko publikowane materiały pochodzące z archiwów wrocławskich i zagranicznych. To wyjątkowa okazja, aby przenieść się w czasie i odkryć nieznane oblicza 14 wybranych budowli, których losy są charakterystyczne dla zmian, jakie zachodziły we Wrocławiu przez ostatnich kilka dekad. Ruiny będące efektem oblężenia Wrocławia w 1945 roku, polonizacja przestrzeni miejskiej po II wojnie światowej, która skutkowała rozbiórką XIX-wiecznych kamienic na Rynku, placu Solnym i przyległych ulicach oraz wzniesieniem na ich miejscu budynków wzorowanych na stylu renesansowym i barokowym to krok do zrozumienia, jak historia, kultura i architektura wzajemnie się przenikają.
Zobaczmy, jakim przekształceniom uległo nasze miasto!