ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Narodowe w Szczecinie > ALEBRIJES! ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

ALEBRIJES! ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce

Alebrijes to meksykańskie rzeźby ludowe przedstawiające fantastyczne zwierzęta i stworzenia. Za ich twórcę uważa się Pedro Linaresa Lópeza (1906–1992), meksykańskiego artystę, posługującego się lubianą i popularną wśród twórców ludowych techniką cartonería (tworzenia z masy papierowej). Geneza powstania alebrijes wiąże się z chorobą artysty, który leżąc... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin
Zachodniopomorskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.03.31 - 2023.05.23
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota sobota 10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 8.00 PLN
rodzinny 35.00 PLN
grupowy 8.00 PLN
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 120.00 PLN

Alebrijes to meksykańskie rzeźby ludowe przedstawiające fantastyczne zwierzęta i stworzenia. Za ich twórcę uważa się Pedro Linaresa Lópeza (1906–1992), meksykańskiego artystę, posługującego się lubianą i popularną wśród twórców ludowych techniką cartonería (tworzenia z masy papierowej).

Geneza powstania alebrijes wiąże się z chorobą artysty, który leżąc nieprzytomny w łóżku, śnił o dziwnym miejscu, podobnym do lasu. Zobaczył w nim drzewa, zwierzęta, skały, chmury, a one nagle przekształciły się w niezwykłe chimery. Ujrzał osła ze skrzydłami motyla, koguta z rogami byka, lwa z głową orła, a wszystkie one krzyczały do niego: „Alebrije! Alebrije!”. Po powrocie do zdrowia odtworzył je za pomocą tektury, kleju i papier mâché i nadał im nazwę alebrijes.

Figury te wykonywane są z papier mâché (technika cartonería) i drewna. Artyści tworzący je z masy papierowej do uformowania bazy wykorzystują szkielet przygotowany z trzciny lub drutu, na którym modelują formę przy pomocy papieru oraz kleju. Drewniane alebrijes natomiast rzeźbione są w miękkim drewnie osoczynu (Bursera). Zarówno drewniane, jak i papierowe alebrijes pokrywane są zdecydowanymi kolorami i misternie wykonanymi wzorami. Uważane są za przykład surrealizmu w meksykańskiej sztuce ludowej. Twórcy alebrijes łączą ze sobą charakterystyczne cechy fizyczne różnych zwierząt, postaci baśniowych i mitologicznych. Jako inspiracje służą im m.in. wizerunki byków, ptaków, stworzeń morskich, diabłów, czy syren. Do ich popularności przyczynili się Frida Kahlo i Diego Rivera, którzy zakochali się w ich niecodziennych wizerunkach. Przez swe barwne dekoracje oraz nieoczywistą i fantastyczną formę fascynują nie tylko Meksykanów, lecz także obcokrajowców.

Zaprezentowane zostały prace Irvinga Mondragóna Laguny, Óscara Becerry Mory, a także Joségo Luisa Masseya Aguirrego. Wszystkie dzieła pochodzą z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce.

Ekspozycja towarzyszy wystawie Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka (31 marca–19 listopada 2023).

31 marca–23 maja 2023
wernisaż: 30 marca 2023, godzina 18.00

Kuratorka: Katarzyna Findlik-Gawron
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Fotografie: Arkadiusz Piętak, Ewa Sitarek

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.