ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Szable imienne generalskie II Rzeczpospolitej

Wystawa stała
poziom turturi
Szabla należy do tzw. broni białej, czyli siecznej, za pomocą której Polacy odnieśli wiele zwycięstw. Stała się więc ukochaną bronią narodu, którą rycerz polski oddawał w boju jeno razem z życiem. Stosunek, jaki zachodził pomiędzy Polakiem a jego szablą, nie powtarza się u innych narodów. Tak o szablach w 1900 roku pisał w swojej legendarnej „Encyklopedii ilustrowanej”... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Militariów - Arsenał Miejski - Muzeum Miejskie Wrocławia
ul. Cieszyńskiego 9
50-136 Wrocław
Dolnośląskie
transport publiczny
transport publiczny
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa
ceremonia ślubna
ceremonia ślubna
noclegi
noclegi
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa
11:00 - 17:00
czwartek
11:00 - 17:00
piątek
11:00 - 17:00
sobota
11:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 18:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 30.00 PLN Bilet rodzinny przysługuje grupie liczącej do dwóch osób dorosłych mających pod opieką od jednego do pięciorga niepełnoletnich.
grupowy 10.00 PLN Bilet grupowy przysługuje grupie liczącej powyżej 20 osób.
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Szabla należy do tzw. broni białej, czyli siecznej, za pomocą której Polacy odnieśli wiele zwycięstw. Stała się więc ukochaną bronią narodu, którą rycerz polski oddawał w boju jeno razem z życiem. Stosunek, jaki zachodził pomiędzy Polakiem a jego szablą, nie powtarza się u innych narodów.

Tak o szablach w 1900 roku pisał w swojej legendarnej „Encyklopedii ilustrowanej” Zygmunt Gloger. Do dziś powszechnie uważa się, że nie ma broni bardziej związanej z tradycją polskiego oręża niż szabla. To właśnie ją odnotowuje tekst polskiego hymnu jako symbol walk o niepodległość. Jest ona wręcz naszą bronią narodową, nierozerwalnie związaną z dziejami rodzimej wojskowości. Mimo że już na początku XX wieku szable praktycznie wyszły z użycia bojowego, to wysocy stopniem wojskowi nadal zobowiązani byli do ich noszenia podczas oficjalnych spotkań i uroczystości.

Szable prezentowane w Muzeum Militariów (odział Muzeum Miejskiego Wrocławia) pochodzą ze zbioru znanego kolekcjonera broni siecznej Pawła Komorowskiego. Na potrzeby muzealnej wystawy wybrał on 41 imiennych szabli polskich generałów. To unikatowy i niezwykle cenny zbiór, bowiem szable generalskie to rzadki, mocno nacechowany symbolicznie przedmiot, w wielu kręgach funkcjonujący jako relikwia polskich dążeń niepodległościowych. Wszystkie szable prezentowane na wystawie należały niegdyś do znanych i zasłużonych wodzów Wojska Polskiego takich jak: Edward Śmigły-Rydz, Władysław Anders, Józef Haller, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Stanisław Maczek, Tadeusz Kutrzeba, Felicjan Sławoj Składkowski, Tadeusz Rozwadowski, Kazimierz Raszewski, Stanisław Rostworowski, Zygmunt Podhorski, Stanisław Szeptycki i wielu innych. Część z dowódców, którzy nosili przy boku owe szable wykazała się bohaterstwem na polu bitwy, inni pełnili ważne funkcje w rządzie II RP.

Prezentowane szable są nie tylko powiązane ze znamienitymi postaciami z polskie historii, to także przykład sztuki zdobienia tego typu broni. Szable mają wyryte na ostrzu dedykacje, polskie symbole narodowe, najwyższe odznaczenia państwowe w tym Virtuti Militari. Uzupełniają je zdobienia w modnych w dwudziestoleciu stylach dekoracyjnych: art deco i modernizmie. Większość z prezentowanych szabel powstała w słynnej fabryce broni siecznej Gabriela Borowskiego w Warszawie.

Zbiór szabli Pawła Komorowskiego razem z kolekcją szabel ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Militariów tworzą największą w Polsce stała ekspozycję imiennych szabel generalskich.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.