ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Markus von Gosen. Z miłości do zwierząt i sztuki

Wystawa czasowa: 2024.11.15 - 2025.03.30
poziom turturi
Zapraszamy na wystawę „Z miłości do zwierząt i sztuki” prezentującą prace Markusa von Gosena – mistrza graficznych portretów zwierząt. Jego barwne grafiki ukazują piękno i różnorodność natury z oddaniem bogactwa detali. Najważniejszym obszarem twórczości Markusa von Gosena są prace graficzne, z których większość to litografie. Artysta samodzielnie opanował tę... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Historyczne - Pałac Królewski - Muzeum Miejskie Wrocławia
ul. Kazimierza Wielkiego 35
50-077 Wrocław
Dolnośląskie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
audioprzewodnik
audioprzewodnik
Wystawa czasowa: 2024.11.15 - 2025.03.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa
11:00 - 17:00
czwartek
11:00 - 17:00
piątek
11:00 - 17:00
sobota
11:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 18:00
Bilety
normalny 20.00 PLN
ulgowy 15.00 PLN
rodzinny 40.00 PLN Bilet rodzinny przysługuje grupie liczącej do dwóch osób dorosłych mających pod opieką od jednego do pięciorga niepełnoletnich.
grupowy 15.00 PLN Bilet grupowy przysługuje grupie liczącej powyżej 20 osób.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 250.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 400.00 PLN
w języku niemieckim odpłatnie 400.00 PLN
Audio przewodnik
udostępniany odpłatnie na urządzeniach Muzeum 15.00 PLN

Zapraszamy na wystawę „Z miłości do zwierząt i sztuki” prezentującą prace Markusa von Gosena – mistrza graficznych portretów zwierząt. Jego barwne grafiki ukazują piękno i różnorodność natury z oddaniem bogactwa detali.

Najważniejszym obszarem twórczości Markusa von Gosena są prace graficzne, z których większość to litografie. Artysta samodzielnie opanował tę technikę po zakupie prasy litograficznej w 1960 roku. Eksperymentował z kolorem, tworząc zarówno czarno-białe, jak i barwne odbitki z jednej matrycy, czasem nanosząc na papier kolorowe tła. Chociaż pracował także w technikach linorytu, drzeworytu i akwaforty, to właśnie litografia, pozwalająca na malarskie efekty i bogactwo barw, była jego ulubioną.

Główną inspiracją jego twórczości stała się natura, która niemal całkowicie zdominowała jego prace. Fascynował się światem zwierząt w całej jego różnorodności. W przeciwieństwie do artystów skupiających się na wybranych gatunkach czy tematach, interesowały go wszystkie zwierzęta – od domowych, przez leśne, po egzotyczne. Już od najmłodszych szkicował je we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym i fotografował bociany w Miliczu. Jego wiedza o zwierzętach, wzbogacona własnymi doświadczeniami, przejawiała się w drobiazgowym realizmie jego prac. Gdy obserwacja domowych i lokalnych zwierząt stała się dla niego niewystarczające, rozpoczął podróże – od Afryki po Alpy i deltę Dunaju – by ukazywać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. W swoich dziełach artysta uwieczniał zarówno sielankowe sceny z udziałem zwierząt przydomowych, jak i egzotyczne drapieżniki, ryby czy ptaki, oddając ich piękno i różnorodność z wyjątkową pasją.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.