ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Wieża Ciśnień - Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy > Był sobie człowiek…i jego DYSONANS WYOBRAŹNI
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Był sobie człowiek…i jego DYSONANS WYOBRAŹNI

W Galerii Wieży Ciśnień można podziwiać prace  Dawida Maciaszczyka. Dawid Maciaszczyk – niezależny malarz, samouk urodził się w 1985 r. w Kaliszu. Absolwent kaliskiego liceum zawodowego o profilu Renowator Zabytków Architektury, technik farmaceutyczny, student farmacji na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Rysunek i malarstwo od dziecka są bliskie jego sercu... przeczytaj wszystko »
Adres
Wieża Ciśnień - Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
ul. Filarecka 2
85-160 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
Wystawa czasowa: 2025.01.11 - 2025.02.05
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
11:00 - 16:00
wtorek
11:00 - 16:00
środa
11:00 - 16:00
czwartek
11:00 - 16:00
sobota
10:00 - 20:00
niedziela
10:00 - 20:00
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
rodzinny 20.00 PLN

W Galerii Wieży Ciśnień można podziwiać prace  Dawida Maciaszczyka. Dawid Maciaszczyk – niezależny malarz, samouk urodził się w 1985 r. w Kaliszu. Absolwent kaliskiego liceum zawodowego o profilu Renowator Zabytków Architektury, technik farmaceutyczny, student farmacji na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Rysunek i malarstwo od dziecka są bliskie jego sercu. Jednak dopiero zatrzymanie czasu i świata przez pandemię Covid-19, skłoniły go do przeprowadzenia audytu życia i podjęcia śmiałej decyzji, by sztukę uczynić ważnym elementem drogi życiowej.

Od 2021 r. uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Poznaniu, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Obecnie mieszka i tworzy w Bydgoszczy. Inspirują go matematycznie precyzyjne rysunki Leonarda da Vinci, bogate w detale i ruch obrazy Nicka Hyde’a, pełne napięcia i chaosu emocjonalnego prace Francisa Bacona, wyrafinowane technicznie płótna Adolfa Hirémy-Hirschla i przede wszystkim niepowtarzalne w swojej treści dzieła jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX w. Zdzisława Beksińskiego.

Artysta maluje głównie na płycie pilśniowej techniką akrylową i olejną. W jego rysunku wyróżnia się zdecydowana kreska oraz bogactwo detali. Tematykę jego prac niełatwo określić precyzyjną definicją i zaszeregować do jednego nurtu, dlatego trafnie wyraża ją tytuł wystawy. Interesujący styl, barwa i wieloraka metafora w tematyce prac rzeczywiście budzą dysonans myśli. Wprowadzają do wyobraźni pewien niepokój, przez co prowokują do skojarzeń i przemyśleń. Jest to mieszanka malarstwa abstrakcyjnego, surrealistycznego, noszącego znamiona persyflażu oraz zdecydowanej kreski i bogactwa detali rysunku.

Zaprezentowane na wystawie blisko 60 obrazów i rysunków to owoc miłości do sztuki, intensywnej pracy oraz determinacji w dążeniu do celu. Każdy obraz i rysunek prezentuje inną pocztówkę, inny kadr wyobraźni i wrażliwości artystycznej. Obraz i rysunek to trwały zapis ulotnej myśli i wyobraźni, zaledwie moment natchnienia przeniesiony na płótno, płytę pilśniową i papier, a jednak może żyć dłużej niż człowiek, który był sobie…

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.