ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wystawa Oleny Kayinskiej „Porih”

Wystawa czasowa: 2025.02.10 - 2025.03.09
poziom turturi
Na wystawie przedstawione zostaną 23 obrazy projektu «Porih», które Olena stworzyła w ramach rezydencji artystycznej Culture Moves Europe w Fundacji Widowisk Masowych w Krakowie. Seria «Porih» ma na celu wyświetlenie, określenie oraz walidację przeżyć oraz emocji Ukraińców, którzy przez pełnoskalową inwazję rosji na Ukrainę wymuszeni zostali do opuszczenia swoich domów w... przeczytaj wszystko »
Adres
Pałac Krzysztofory - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
ul. Rynek Główny 35
31-011 Kraków
Małopolskie
transport publiczny
transport publiczny
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Wystawa czasowa: 2025.02.10 - 2025.03.09
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 28.00 PLN
ulgowy 24.00 PLN
rodzinny 56.00 PLN
grupowy 24.00 PLN
Platforma e-biletowa »
Dodatkowe informacje

Bilet łączony Pałac Krzysztofory - Wieża Ratuszowa:
Bilet normalny 36 zł
Bilet ulgowy 30 zł
Bilet rodzinny 72 zł
Bilet grupowy 30 zł

Na wystawie przedstawione zostaną 23 obrazy projektu «Porih», które Olena stworzyła w ramach rezydencji artystycznej Culture Moves Europe w Fundacji Widowisk Masowych w Krakowie.

Seria «Porih» ma na celu wyświetlenie, określenie oraz walidację przeżyć oraz emocji Ukraińców, którzy przez pełnoskalową inwazję rosji na Ukrainę wymuszeni zostali do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu nowego. Każdy obraz połączony jest z dwiema narracjami tekstowymi – pierwszą jest poezja z portalu "Posestry", wykorzystana dla zainspirowania powstałego obrazu, drugim jest osobisty tekst Oleny, który jest opisem poszczególnego obrazu.
Wszystkie obrazy są do nabycia. 30% od sprzedaży skierowana jest na pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy. Zwyciężymy wroga razem.

Eksplikacja projektu «Porih»:
Kiedy opuszczaliśmy dom wiedzieliśmy, że nie wrócimy, bo nie będziemy mieli gdzie. Odwiązywaliśmy krowy i konie i puszczaliśmy je do lasu. Przepraszaliśmy kotów, po raz ostatni głaskaliśmy słowików, ścinaliśmy jabłonie i śliwy, zakopywaliśmy krynice, paliliśmy poduszki.

Wiedzieliśmy, że przeprowadzamy się na obczyznę i możliwie zabraknie nam całego życia, by tam ukształtować nowy dom. Szliśmy w najem jak bezdomni. Staliśmy w kolejkach na granicy, tuliliśmy do siebie dzieci i psy, trzymając w ręku klatki z ptakami. Mieliśmy omal ciuchów, więcej byśmy po prostu nie unieśliśmy.

Spaliśmy w szkołach, pod mostami, w obcych domach. Nieśliśmy wojnę w sobie a ona sączyła się przez nasze oczy, a my te oczy chowaliśmy opuszczając w dół. Czy się nam cieszyli? Nie wiemy.

O Olenie:
Olena Kayinska, malarka, pracuje w nurcie intelektualnego prymitywizmu, tworząc wizualno-tekstowe narracje o charakterze filozoficznym i psychologicznym.

Tematami badań artystycznych Oleny są trauma oraz odnowienie się po traumie, psychosomatyczne leczenie, głębia wewnętrznego, kompleksowość i wielowarstwowość człowieka, przez którą żyjemy, wiedząc o tym, że nie jesteśmy wiecznymi bytami.

W swojej praktyce artystycznej Olena często korzysta z pojęcia wewnętrznej walki oraz dychotomii. Żyjąc, człowiek ma być ostrożny i dobrze uzbrojony. Trzeba sprawnie odbijać ataki, szybko biec, by zdążyć, i mocno walczyć, by wywalczyć swój kawał świata. Tu nie ma miejsca dla żalu i słabości – trzeba być silnym i przetrwać.

Inna strona człowieka w codziennej walce jest dobrze schowana. Ta strona co pozostała ze wczesnego dzieciństwa, i nie stała się rudymentarną. Strona, która przeszła w głąb, w inny wymiar, w metafizyczną przestrzeń, za granicę. Jest zaiste piękna. To wrażliwość.

Olena Kayinska wzięła udział w ponad 100+ wystawach, festiwalach sztuki współczesnej oraz rezydencjach artystycznych gdzie przedstawiła 13 osobistych projektów. Jej obrazy znajdują się w muzeach oraz kolekcjach prywatnych w Ukrainie, Polsce, Finlandii, Niemczech, Holandii, Słowacji, Węgrzech, Stanach Zjednoczonych oraz Turcji.
Więcej o Olenie - olena-kayinska.com

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.