ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Muzeum Kinematografii w Łodzi > Pół wieku „Ziemi obiecanej”
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Pół wieku „Ziemi obiecanej”

W ramach obchodów Roku Ziemi obiecanej (ustanowionego przez Radę Miejską Łodzi) i Roku Władysława Reymonta (uchwalonego przez Senat RP) Muzeum Kinematografii w Łodzi otwiera wystawę Pół wieku „Ziemi obiecanej". Wystawa upamiętnia 50. rocznicę premiery Ziemi obiecanej w reżyserii Andrzeja Wajdy, filmu uznawanego przez badaczy, krytyków i widzów za arcydzieło polskiej... przeczytaj wszystko »
Wystawie towarzyszą wydarzenia. Zapoznaj się z ich opisem i terminami w zakładce Wydarzenia.
Adres
Muzeum Kinematografii w Łodzi
pl. Zwycięstwa 1
90-312 Łódź
Łódzkie
audioprzewodnik
audioprzewodnik
Wystawa czasowa: 2025.02.14 - 2025.05.04
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środaśroda09:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 16:00
piątek
09:00 - 16:00
sobota
11:00 - 18:00
niedziela
11:00 - 18:00
free
wstęp wolny
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
Bilety
normalny28.00 PLN
ulgowy18.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 7
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie150.00 PLN
Audio przewodnik
udostępniany odpłatnie na urządzeniach Muzeum10.00 PLN
Cennik wydarzeń związanych z wystawą może być inny.

W ramach obchodów Roku Ziemi obiecanej (ustanowionego przez Radę Miejską Łodzi) i Roku Władysława Reymonta (uchwalonego przez Senat RP) Muzeum Kinematografii w Łodzi otwiera wystawę Pół wieku „Ziemi obiecanej".

Wystawa upamiętnia 50. rocznicę premiery Ziemi obiecanej w reżyserii Andrzeja Wajdy, filmu uznawanego przez badaczy, krytyków i widzów za arcydzieło polskiej kinematografii. „Ten szczególny konglomerat polsko-niemiecko-żydowski ówczesnej Łodzi jest ogromnie interesujący, uderza barwnością, różnorodnością obyczajów, rozmaitością typów i postaw" – napisał reżyser w autobiografii Kino i reszta świata.

Obiekty na wystawie Pół wieku „Ziemi obiecanej"

Na wystawie w Muzeum Kinematografii można zobaczyć oryginalne notatki z Archiwum Andrzeja Wajdy (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, partner wystawy) z czasu realizacji Ziemi obiecanej. Wśród nich znajdują się zapiski o alternatywnej obsadzie. Wajda planował zaangażowanie do kluczowych ról m.in. Jana Englerta, Jerzego Stuhra, Jerzego Zelnika.

W sali balowej Pałacu Karola i Anny Scheiblerów – siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi – można zobaczyć oryginalne kostiumy z filmu np. garnitur Borowieckiego i suknię Anki Kurowskiej.

Scenografia wystawy powstała w nawiązaniu do przemysłu włókienniczego, stanowiącego motyw przewodni Ziemi obiecanej. Projekty, zdjęcia i fotosy zostały wydrukowane na materiale bawełnianym, tworząc fantastyczny efekt wizualny.

Materiały wideo na wystawie Pół wieku „Ziemi obiecanej"

Muzeum Kinematografii zrealizowało film przeznaczony na wystawę, w którym wypowiadają się współtwórcy Ziemi obiecanej: aktorzy Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak, Anna Nehrebecka oraz twórcy: drugi reżyser filmu Jerzy Domaradzki, kostiumograf Barbara Ptak, charakteryzatorka Anna Adamek, asystent kierownika produkcji Waldemar Król, drugi scenograf Andrzej Haliński, montażystka Halina Prugar-Ketling, konsultanci Wojciech Walczak i Małgorzata Laurentowicz-Granas.

O współczesnym odbiorze Ziemi obiecanej mówią na wystawie krytycy filmowi i wykładowcy akademiccy: Michał Oleszczyk (SpoilerMaster), Łukasz Muszyński (Filmweb), prof. Natasza Korczarowska (Uniwersytet Łódzki), dr Jarosław Grzechowiak (Szkoła Filmowa w Łodzi), Błażej Ciarkowski (Łódź. Ziemia wymyślona) i Łukasz Najder („Dwutygodnik").

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.