ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ogrody i skanseny > Park Śląski > Galeria Rzeźby Śląskiej
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Galeria Rzeźby Śląskiej

Galeria Rzeźby Śląskiej jest miejscem wyjątkowo klimatycznym. W pobliżu restauracja Łania zlokalizowane są elementy będące pozostałością plenerów organizowanych w latach 60’ XX w. przez znamienitych rzeźbiarzy regionu. Głównymi inicjatorami tych projektów byli, należący do Związku Polskich Artystów Plastyków, Teresa Michałowska – Rauszerowa, Jerzy Egon Kwiatkowski i... przeczytaj wszystko »
Adres
Park Śląski
Aleja Różana 2
41-501 Chorzów
Śląskie
transport publiczny
transport publiczny
wystawa plenerowa
wystawa plenerowa
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałekponiedziałek całodobowo
wtorekwtorek całodobowo
środaśroda całodobowo
czwartekczwartek całodobowo
piątekpiątek całodobowo
sobotasobota całodobowo
niedzielaniedziela całodobowo
free
wstęp wolny
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
wstęp bezpłatny

Galeria Rzeźby Śląskiej jest miejscem wyjątkowo klimatycznym. W pobliżu restauracja Łania zlokalizowane są elementy będące pozostałością plenerów organizowanych w latach 60’ XX w. przez znamienitych rzeźbiarzy regionu. Głównymi inicjatorami tych projektów byli, należący do Związku Polskich Artystów Plastyków, Teresa Michałowska – Rauszerowa, Jerzy Egon Kwiatkowski i Tadeusz Ślimakowski.

Motywacją pomysłodawców plenerów artystycznych było zapoznanie gości Parku ze sztuką regionalną oraz zaprezentowanie jej taki sposób, aby zręcznie współgrały z naturalną parkową przestrzenią. Idea ta zakładała ponadto umiejscowienie w miejscu projektu stałych ekspozycji, które będą cieszyły oczy spacerowiczów każdego dnia. Na przestrzeni lat 70’ i 80’ rozpoczęto wdrażać ten plan w życie. W tych czasach odbyło się 7 wystaw plenerowych, podczas których jurorzy podejmowali decyzję o wyborze dzieł sztuki, które mogłyby zagościć w przestrzeni parkowej na stałe.

Ponad trzydziestu rzeźbom udało się przetrwać do czasów teraźniejszych. Przypominają nam o stylach, które wiodły prym w drugiej połowie zeszłego stulecia na śląskiej ziemi oraz dodają okolicy magicznej, niepowtarzalnej aury.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.
Reklama
Wszystkie akcesoria dla turysty w sklepie Notos Polska