ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Galeria Ciasna > Opowiemy Wam o Zbyszku i Kaziku
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Opowiemy Wam o Zbyszku i Kaziku

Galeria „Ciasna" zaprasza na wystawę „Opowiemy wam o Zbyszku i Kaziku" Akademii Wychowania Fotograficznego z Zielonej Góry. Zbigniew Rajche i Kazimierz Nowik, bo o nich jest ta nasza fotograficzna opowieść. Pierwszy przybyły do Zielonej Góry z Polkowic, drugi z Gorzowa Wlkp. Obaj pasjonowali się fotografią. Poznali się w Lubuskim Towarzystwie Fotograficznym. Zaprzyjaźnili i ta... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Ciasna
ul. Katowicka 17
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Śląskie
Wystawa czasowa: 2025.03.19 - 2025.04.10
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałekponiedziałekponiedziałek wymagana rezerwacja
wtorekwtorekwtorek wymagana rezerwacja
środaśrodaśroda wymagana rezerwacja
czwartekczwartekczwartek wymagana rezerwacja
piątekpiątekpiątek wymagana rezerwacja
sobotasobotasobota wymagana rezerwacja
niedzielaniedzielaniedziela wymagana rezerwacja
free
wstęp wolny
free
Wymagana rezerwacja wizyty w obiekcie.
Bilety
wstęp bezpłatny

Galeria „Ciasna" zaprasza na wystawę „Opowiemy wam o Zbyszku i Kaziku" Akademii Wychowania Fotograficznego z Zielonej Góry.

Zbigniew Rajche i Kazimierz Nowik, bo o nich jest ta nasza fotograficzna opowieść. Pierwszy przybyły do Zielonej Góry z Polkowic, drugi z Gorzowa Wlkp. Obaj pasjonowali się fotografią. Poznali się w Lubuskim Towarzystwie Fotograficznym. Zaprzyjaźnili i ta przyjaźń przetrwała aż do kresu ich życia. Obu poznałem właśnie w LTFie. Byli bardzo odmienni. Zbigniew prezentował postawę otwartą, Kazimierz raczej stoicką. Po przejściu na emerytury, obaj znaleźli się w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie dalej zajmowali się amatorsko fotografią.

Ich śladami wyruszyliśmy na wędrówkę po mieście. Zaglądnęliśmy w miejsca gdzie mieszkali, pracowali, uczęszczali... Chcieliśmy w ten sposób zatrzymać na fotografiach miejsca z nimi związane i przybliżyć nieco te dwie ważne postacie dla ruchu amatorskiego Zielonej Góry.

Regina Pawliczak tak wspomina: „Rajche poznałam w Klubie FotoOKO, pozostały mi miłe wspomnienia, a o panu Nowiku dowiedziałam się podczas naszych spotkań [AWF]. Szukając śladów i miejsc z nimi związanych, dowiedziałam się dużo więcej o obu panach. Przy okazji sama lepiej poznałam nasze miasto. Bardzo ciekawią mnie zdjęcia związane z dawną Zieloną Górą, a obaj panowie właśnie takie zdjęcia robili".

„Większość tych miejsc znam" - mówi Małgorzata Barańska i dodaje: „ale przyjrzałam się im ponownie. Patrzyłam na te miejsca w zupełnie inny sposób.

Patrzyłam na nie przez wizjer aparatu, dostrzegając ich wyjątkowość, klimat i charakter". Teresa Kaczmarek natomiast znała osobiście Rajche. „Pana Zbyszka poznałam w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wspominam go, jako sympatycznego Pana, który przemierzał ulice Zielonej Góry z aparatem fotograficznym w ręku. Dokumentował zmiany zachodzące na przestrzeni lat w mieście. Dzięki jego zdjęciom możemy dzisiaj zobaczyć jak wyglądała i zmieniała się Zielona Góra". „Nie znałam żadnego z fotografów{ - mówi Jolanta Kostecka. „Dla mnie proces ich poznawania składał się z chodzenia po ulicach i miejscach Zielonej Góry związanych z oboma artystami, obserwacja co pozostało niezmienne, co uległo metamorfozie a zniknęło z pejzażu miasta". Halina Adamiak natomiast pisze, że przystępując do zajęć zapoznała się z artykułem o Nowiku: „O [jego] działalności w dziedzinie fotografii dowiedziałam się, czytając artykuł w Inspiracjach ZUTW. Z wielką radością uczestniczyłam w zajęciach AWF. Idąc jego śladami odwiedzaliśmy miejsca w Zielonej Górze związane z jego życiem i twórczością". Ona również znała Rajche: „poznałam go na zajęciach w klubie fotograficznym w ZUTW. Zbyszek przyjaźnił się z Kazimierzem Nowikiem. Nie ukrywał jak wiele zawdzięczał mu jako fotografik. Spacerował ulicami Zielonej Góry zawsze z aparatem fotograficznym. Dokumentował zachodzące zmiany w mieście".

Nowik jak można przeczytać jest mniej znaną postacią i nadal zapomnianą. Jego twórczość skoncentrowana była na pejzaż miejski i architekturę. Namiętnie fotografował rozbudowującą się Zieloną Górę i Londyn, który często odwiedzał. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt zdjęć Londynu i podobną ilość negatywów nowej Zielonej Góry. Rajche oprócz zdjęć zmieniającej się starówki lubił również fotografować martwe natury. Jego fotografie są bardziej znane, a to między innym dla tego, że swoje cyfrowe zbiory przekazał MZL, oraz redakcjom lokalnych gazet. Nie mniej obaj zasługują na pamięć, bo byli ważnymi postaciami w amatorskim ruchu fotograficznym.

Najlepszym podsumowaniem naszych wędrówek po mieście ich śladami, będą słowa Jolanty Kosteckiej: „Ale chyba najważniejsze, to uczenie się patrzenia na czarno-białą fotografię, dostrzeganie surowego uroku osiedli i docenienie dokumentalnej roli fotografii". To jest właśnie ta nasza opowieść o Zbyszku i Kaziku.

O Akademii Wychowania Fotograficznego:

Akademia Wychowania Fotograficznego powstała po pandemii, wywodząc się z wcześniejszej grupy PEF-Fabryczna. Skupia osoby, które po przejściu na emeryturę zaczęły pasjonować się fotografią. Wystawy Akademii są ściśle powiązane z historią, kulturą i dziedzictwem Zielonej Góry. Poprzez swoje prace członkinie dokumentują nie tylko współczesne oblicze miasta, lecz także jego przeszłość oraz zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej. Eksplorując Zieloną Górę, grupa poszukuje śladów związanych z wybitnymi postaciami, które miały wpływ na rozwój miasta, jak również miejsc już nieistniejących, które odgrywały ważną rolę w życiu lokalnej społeczności. Ich fotografie nie tylko ukazują piękno miasta, ale także skłaniają do refleksji nad jego historią i znaczeniem dla mieszkańców. Dzięki swoim działaniom, Akademia Wychowania Fotograficznego przyczynia się do kształtowania lokalnej tożsamości i świadomości społecznej. Grupa ma na koncie już kilka wystaw, w tym: „Bądźmy bezpieczni" (PEF-Fabryczna), „Śladami atelier przedwojennych zielonogórskich fotografów", „Tu były... Domy Kultury i Kluby Osiedlowe" oraz „1.Opowiemy Wam o ..." i „2. Opowiemy wam ...", „Rok na Ludowo". Wystawy były prezentowane nie tylko w Zielonej Górze, ale także w Jastrzębiu-Zdroju.

  • "Bądźmy bezpieczni" - Wystawa ta prezentuje autoportrety z okresu pandemii, na których autorzy są przedstawieni w maseczkach ochronnych. Fotografie te oddają wyjątkowy czas w historii miasta, kiedy społeczność musiała stawić czoła wyzwaniom pandemii COVID-19. Prace dokumentują nie tylko oblicze miasta w trudnym okresie, ale również determinację i solidarność mieszkańców w dbaniu o zdrowie i bezpieczeństwo.

  • "Śladami atelier przedwojennych zielonogórskich fotografów" - Członkinie grupy podążały śladami dawnych zakładów fotograficznych działających w Zielonej Górze przed II wojną światową. Ich fotografie dokumentują zarówno zewnętrzne budynki, w których mieściły się zakłady, jak i portrety związane z tymi miejscami. Dzięki tym zdjęciom grupa przypomina o bogatej historii fotografii w mieście i wpływie lokalnych zakładów na rozwój tej sztuki.

  • "Tu były... Domy Kultury i Kluby Osiedlowe" - Członkinie grupy eksplorowały miejsca, w których niegdyś znajdowały się Domy Kultury i Kluby Osiedlowe. Fotografie dokumentują nie tylko aktualny stan tych miejsc, ale także odnoszą się do wspomnień i historii związanej z życiem kulturalnym mieszkańców osiedli. Prace te nawiązują do stylistyki Davida Hockneya i zwracają uwagę na zmiany społeczne oraz urbanistyczne w Zielonej Górze.

  • "Opowiemy Wam o Zbyszku i Kaziku" - Wystawa poświęcona jest pamięci dwóch nieżyjących już amatorskich fotografów z Zielonej Góry, Rajchego i Nowika. Fotografie prezentują zarówno ich prace, jak i historię życia, ukazując ich wkład w rozwój lokalnej fotografii. Grupa w ten sposób uczciła ich pamięć i znaczenie dla zielonogórskiej społeczności fotograficznej.

  • „Opowiemy Wam o Bronisławie Buglu i Czesławie Łuniewiczu" - Projekt poświęcony dwóm zasłużonym fotografom związanym z Zieloną Górą, który przybliża także miejsca istotne dla ich życia i twórczości. Wystawa umożliwia poznanie historii i wkładu tych artystów w rozwój lokalnej fotografii oraz refleksję nad ich wpływem na dziedzictwo kulturalne regionu.

  • „Rok na Ludowo" / „Moda na Ludowo"- Głównym motywem wystawy są tancerze Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca (LZPiT), których bogate dziedzictwo stanowi fundament lokalnej kultury. Ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza, główna, obejmuje inscenizowane fotografie wykonane na terenie parku RCAK, wzbogacone o zdjęcia z backstage'u tych sesji. Druga część prezentuje prace Pawła Janczaruka – inscenizowane portrety tancerzy wykonane w technice fotografii otworkowej. Trzecia sekcja to zdjęcia reporterskie, ukazujące przebieg warsztatów baletowych zorganizowanych dla członków LZPiT.

  • „Rekonstrukcja architektury – kutltura, sztuka i muzyka"

Skład AWF: Halina Adamiak, Małgorzata Barańska, Teresa Kaczmarek, Jolanta Kostecka, Regina Pawliczak, Irena Zawadzka

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.