ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Galeria Ciasna > Rembrandt i inni na ekslibrisach
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Rembrandt i inni na ekslibrisach

Wystawa ze zbiorów Władysława Owczarzego z Karwiny (CZ). Władek Owczarzy nie tylko zbiera ekslibrisy, ale też był twórcą niektórych z eksponowanych. Od Autora: Rembrandt, a właściwie Rembrandt Harmenszoon van Rijn uważany jest powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych. Jego najsłynniejsze obrazy i nazwisko znają nawet ci, którym daleko do sztuk... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Ciasna
ul. Katowicka 17
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Śląskie
Wystawa czasowa: 2025.02.14 - 2025.03.07
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałekponiedziałekponiedziałek wymagana rezerwacja
wtorekwtorekwtorek wymagana rezerwacja
środaśrodaśroda wymagana rezerwacja
czwartekczwartekczwartek wymagana rezerwacja
piątekpiątekpiątek wymagana rezerwacja
sobotasobotasobota wymagana rezerwacja
niedzielaniedzielaniedziela wymagana rezerwacja
free
wstęp wolny
free
Wymagana rezerwacja wizyty w obiekcie.
Bilety
wstęp bezpłatny

Wystawa ze zbiorów Władysława Owczarzego z Karwiny (CZ). Władek Owczarzy nie tylko zbiera ekslibrisy, ale też był twórcą niektórych z eksponowanych.

Od Autora:Rembrandt, a właściwie Rembrandt Harmenszoon van Rijn uważany jest powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.

Jego najsłynniejsze obrazy i nazwisko znają nawet ci, którym daleko do sztuk wizualnych.

Artysta i jego twórczość już długo mnie fascynowała i dlatego jako kolekcjoner postanowiłem zgromadzić na jego temat ekslibrisy oraz grafiki małych formatów.

Jak mówi sam tytuł, na wystawie chcę pokazać nietypowy zbiór znaków książkowych, których tematem jest głównie twórczość tego słynnego malarza i grafika, ale też wielu innych znanych artystów.

Wspomnijmy chociażby kilku: Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Peter Paul Rubens, Václav Hollar, Albrecht Dürer, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, i wielu, wielu innych ─ znanych i mniej znanych artystów. Nie zabrakło oczywiście i tych współczesnych twórców, zwłaszcza ekslibrisów. Obejrzymy na nich nie tylko autoportrety i portrety poszczególych artystów, ale też ich prace, czy ich fragmenty. Wiele ekslibrisów dedykowanych jest innym artystom, o czym świadczą przedstawiani na nich np. twórcy w plenerze, czy pracowni, ale też różne symbole sztuki ─ palety, pędzle, rylce itp.

Ciekawy jest też przekrój technik, którymi wykonano te prace ─ drzeworyty, linoryty, miedzioryty, akwaforty, akwatinty, suche igły, itd. Bardzo ciekawi są sami autorzy wykonanych księgoznaków. Wymieńmy chociażby takich autorów jak Fery Antal, Ryszard Bandosz, Vojtěch Cinybulk, Wojciech Jakubowski, Renata Kaiserová, Krzysztof Kmieć, Lembit Lőhmus, Zbigniew Osenkowski, Ladislav Rusek, Pavel Hlavatý, Josef Weiser, Czesław Woś i wielu, wielu innych.

Rembrandt osiągnął sukces za życia, ale ostatnie lata spędził w biedzie. Do dziś wiele faktów na temat Rembrandta pozostaje nieznanych lub przynajmniej zniekształconych. Częściowo wynika to z szeregu mitów, które narosły już za życia artysty. Jedną z głównych dziedzin twórczości Rembrandta był portret. Szczególnie autoportrety. Rozsławił ten gatunek najpierw w Holandii i dlatego można go uważać za jednego z pierwszych mistrzów autoportretu. Na ekslibrisach właśnie jego autoportrety stały się najczęstszym motywem.

Chociaż życie Rembrandta było pełne wzlotów i upadków, jego dziedzictwo jako malarza baroku pozostaje niezapomniane. Był znany ze swojej wszechstronności motywów i różnorodności technik malarskich, a jego twórczość wywarła wpływ na pokolenia artystów. W jego bogatym repertuarze znajdują się nie tylko obrazy, ale także liczne grafiki i rysunki. Charakterystyczną cechą jego dzieł jest zafascynowanie efektami światła i głębokich cieni. Jego styl i technika ewoluowały z biegiem lat, jednak zamiłowanie do dramatycznego oświetlenia malowanych scen zajmowało centralną pozycję w jego całej twórczości, tak malarskiej jak graficznej. Obrazy malowane są z olbrzymią swobodą, im później tym bardziej szerokimi, swobodnymi pociągnięciami pędzla. Potężnym środkiem malarskim Rembrandta był światłocień, w sposób jemu właściwy stosowany, będący połączeniem światła i cienia, zmroku, z którego wyłaniają się postacie, oraz jasnych promieni.

Rembrandt zwany jest „malarzem duszy” w przeciwieństwie do P.P. Rubensa, malarza ciała. Ujmuje on wszystkie zjawiska głęboko: początkowe dzieła jego cechuje dramatyczne napięcie, jednak prace późniejszego okresu twórczości są coraz spokojniejsze i bardziej pełne duchowego pogłębienia. Rembrandt kochał życie pomimo wielu ciosów, jakie zadał mu los. A także umiłował człowieka w najlepszym możliwym sensie. Z taką samą pieczołowitością pracował nad zamówionymi portretami zamożnych klientów, jak i twarzami żebraków, Żydów czy prostych robotników. Rembrandt nie tylko kochał życie, ale całkowicie poświęcił się jego studiowaniu. Tym bardziej, że szczerze dążył do doskonałości i dzięki swojej niezłomnej żywotności zachował dla nas tak ogromne dzieło. (ow)

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.