ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Góra i (znowu) góra

Wystawa czasowa: 2025.03.29 - 2025.05.18
poziom turturi
Sto widoków góry Fudżi Hokusaia z kolekcji Eia Nakau Muzeum Manggha po raz pierwszy zaprezentuje zbiór czarno-białych drzeworytów sumizuri-e pochodzących z daru prywatnego kolekcjonera i miłośnika tradycyjnej sztuki japońskiej. W 2019 roku Ei Nakau, znawca i promotor majestatycznych kompozycji ukiyo-e, zdecydował się przekazać Muzeum swój zbiór trzech albumów z serii Sto... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
Małopolskie
Dokładne miejsce wystawy
Gmach główny
kawiarnia
kawiarnia
Wystawa czasowa: 2025.03.29 - 2025.05.18
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorekwtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
Bilety
normalny30.00 PLN
ulgowy20.00 PLN
rodzinny50.00 PLNOpiekun + 3 dzieci do lat 18 lub 2 opiekunów + 2 dzieci do lat 18
grupowy 120.00 PLNdo 30 osób
dzieci bezpłatnie do lat 7
Dodatkowe informacje

Bilet za złotówkę (dla dzieci i młodzieży 7-16 lat; nie przysługuje grupom): 1 zł

Sto widoków góry Fudżi Hokusaia z kolekcji Eia Nakau

Muzeum Manggha po raz pierwszy zaprezentuje zbiór czarno-białych drzeworytów sumizuri-e pochodzących z daru prywatnego kolekcjonera i miłośnika tradycyjnej sztuki japońskiej. W 2019 roku Ei Nakau, znawca i promotor majestatycznych kompozycji ukiyo-e, zdecydował się przekazać Muzeum swój zbiór trzech albumów z serii Sto widoków góry Fudżi autorstwa Katsushiki Hokusaia. Decyzją ofiarodawcy drzeworyty miały zostać rozszyte i zaprezentowane odbiorcom jako osobne dzieła sztuki. Sięgamy po ten fascynujący zbiór, by przyjrzeć się najciekawszym pracom, które wyszły spod ręki Hokusaia, najsławniejszego bodaj drzeworytnika japońskiego.

Fudżi, leżąca na granicy prefektur Shizuoka i Yamanashi, niemalże w centralnym punkcie wyspy Honshū, oddalona o sto kilometrów od granic dzisiejszej stolicy Japonii, to niewątpliwie jedna z najbardziej znanych gór na świecie. Do dzisiaj czczona i otoczona kultem przez Japończyków, zachwyca i budzi respekt wśród tych, którym łut szczęścia sprzyja i kapryśna, zwykle ukryta pod warstwą chmur Fudżi się ukaże. Jej wizerunek był wielokrotnie uwieczniany i powielany przez artystów – malarzy, drzeworytników, poetów. Kształt Fudżi spopularyzowały również rzemiosło artystyczne i druki okolicznościowe. Święta Góra Japończyków od zawsze była elementem nie tylko pięknego krajobrazu przyrodniczego, nie tylko obleganą atrakcją turystyczną, lecz przede wszystkim urosła do rangi swoistego symbolu Kraju Kwitnącej Wiśni.

Seria Sto widoków góry Fudżi (Fugaku hyakkei) z kolekcji Muzeum Manggha pochodzi najprawdopodobniej z drugiego wydania drzeworytów monochromatycznych Hokusaia, które ukazują różne oblicza góry. Publikacja ta, datowana na drugą połowę lat siedemdziesiątych XIX wieku, ukazała się nakładem domu wydawniczego Eirakuya Tōshirō. W skład trzytomowego zbioru wchodzą łącznie 102 kompozycje, zarówno jedno-, jak i dwustronicowe, których cechą wspólną jest to, że przedstawiają górę Fudżi widzianą każdorazowo z innego punktu obserwacyjnego, w innym anturażu, wśród innego otoczenia. To już kolejne podjęcie próby zmierzenia się z tematem góry przez artystę – w latach 1830–1832 Hokusai opublikował serię kolorowych drzeworytów Trzydzieści sześć widoków góry Fudżi, ze słynnymi kompozycjami takimi jak Pod wielką falą w Kanagawie, Delikatny wiatr, piękny poranek czy Burza poniżej szczytu [góry].

Pierwsze dwa tomy Fugaku hyakkei ukazały się w latach 1834 i 1835. Ostatni, trzeci tom serii został opublikowany najprawdopodobniej pod koniec życia Hokusaia lub tuż po jego śmierci. To osobliwe, wieńczące długie życie artysty spotkanie z Górą – jakże inne od tych wcześniejszych. Zdawać by się mogło, że zaledwie kilka kompozycji jest przez artystę malowanych z natury, podczas gdy cała reszta powstała jako swobodna interpretacja przestrzeni i miejsc, mających w jak najlepszym stopniu oddać wszechpotęgę Fuji-san.

Opieka kuratorska: Dominika Górowska
Aranżacja wystawy: Aleksandra Sikora
Identyfikacja wizualna: Klaudia Ptasińska-Wajda

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.
Reklama
Wszystkie akcesoria dla turysty w sklepie Notos Polska