ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Sieć Wandy

Wystawa czasowa: 2025.03.14 - 2025.04.25
poziom turturi
Co by się stało, gdyby bohaterki krakowskich legend – Wanda, Esterka czy Nawojka – wyrwały się ze swoich opowieści i zaczęły tworzyć nowe, alternatywne historie? Wanda, skacząc do Wisły, przekształca się w istotę wodną, która nie godzi się na dalsze niszczenie rzek. Jako strażniczka i duch Wisły, tka sieci – nie tylko te materialne, ale i narracyjne, łączące... przeczytaj wszystko »
Adres
Pałac Krzysztofory - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
ul. Rynek Główny 35
31-011 Kraków
Małopolskie
transport publiczny
transport publiczny
e-bilety
e-bilety
Wystawa czasowa: 2025.03.14 - 2025.04.25
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorekwtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
Bilety
normalny28.00 PLN
ulgowy24.00 PLN
rodzinny56.00 PLN
grupowy 24.00 PLN
KUP BILET »
Dodatkowe informacje

Bilet łączony Pałac Krzysztofory - Wieża Ratuszowa:
Bilet normalny 36 zł
Bilet ulgowy 30 zł
Bilet rodzinny 72 zł
Bilet grupowy 30 zł

Co by się stało, gdyby bohaterki krakowskich legend – Wanda, Esterka czy Nawojka – wyrwały się ze swoich opowieści i zaczęły tworzyć nowe, alternatywne historie? Wanda, skacząc do Wisły, przekształca się w istotę wodną, która nie godzi się na dalsze niszczenie rzek. Jako strażniczka i duch Wisły, tka sieci – nie tylko te materialne, ale i narracyjne, łączące przeszłość z teraźniejszością i snując wizje przyszłości.

Wystawa "Sieć Wandy" to przestrzeń eksperymentowania z legendami, ich udziwniania i reinterpretacji. Zastanawiania się nad wpływem opowieści na nasze życie – zarówno w wymiarze historycznym, jak i osobistym. Punktem wyjścia jest refleksja nad mechanizmami budowania historii, w tym naszych własnych biografii oraz nad związkiem pomiędzy dziedzictwem legend a naszą codziennością.

W naszej interpretacji Wanda nie jest tragiczną ofiarą, lecz istotą wodną – rusałką powracającą do swojego naturalnego środowiska. Jej skok do Wisły staje się aktem wyzwolenia, odrzuceniem patriarchalnych norm i wyborem wolności. Wanda jako strażniczka Wisły staje się symbolem odrodzenia, siły natury oraz harmonii z otoczeniem. Rzeka i woda są równorzędnymi bohaterkami wystawy – stawiają pytania o nasze relacje z naturą, krajobrazem i dziedzictwem środowiskowym. Sieć, którą tka Wanda, jest zarówno materialnym obiektem, jak i metaforą wspólnoty, współpracy i solidarności. Splata ona inne bohaterki wystawy: Esterkę - strażniczkę różnorodności i otwartości, Nawojkę - reprezentantkę naszego nieustannego poszukiwania wiedzy, Kucharkę z Krzysztoforów - pokazującą jak skarby mogą zmienić się w śmieci.

Instalacje artystyczne będą współtworzone przez osoby odwiedzające, zarówno w trakcie warsztatów, jak i podczas indywidualnego zwiedzania. Odbiorcy będą mogli dodać kawałek tkaniny, zapisać słowa, wyszyć symbol lub spleść materiał – tworząc wspólne dzieło, które symbolizuje pamięć, troskę i siłę wspólnoty połączonej mimo różnic wieku czy płci dzielących odwiedzających. Przestrzeń stanie się dynamicznym, otwartym dziełem – zgodnie z ideą Umberta Eco – która nieustannie się rozwija i zaprasza do współtworzenia. Instalacja będzie także gestem odpowiedzialności za środowisko - uwrażliwiające na kwestie ekologiczne i unaoczniające nierozerwalne relacje między człowiekiem a naturą.

14.03 o 18:00 zapraszamy na wernisaż podczas, którego odbędzie się performance Mo Tomaszewskiej

Kuratorka: Agata Kokoryn
Koordynatorka: Patrycja Chlebus–Grudzień
Konsultacja kuratorska: Marta Grabowska

Artystka: Mo Tomaszewska - Artystka wizualna, performerka, hydrofeministka. Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych (MA 2018) i Wydziału Intermediów (MA 2022) Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowała malarstwo i historię sztuki w School of Fine Art, History of Art and Cultural Studies, University of Leeds w Anglii (2014). Uczestniczka KEM School (2024). Absolwentka rocznego kursu teatru dokumentalnego Teatr na faktach w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego (2023–24). Jej twórczość koncentruje się na sztuce performance i artywizmie, podejmując tematy nierówności społecznych, praw człowieka i ekologii. Rzeka Biała w kolektywie Siostry Rzeki. W 2022 roku zrealizowała projekt Serce oddaję Rzece – samotny, miesięczny protest-performance kajakiem Wisłą do Bałtyku, będący wyrazem sprzeciwu wobec degradacji królowej polskich rzekCo by się stało, gdyby bohaterki krakowskich legend – Wanda, Esterka czy Nawojka – wyrwały się ze swoich opowieści i zaczęły tworzyć nowe, alternatywne historie? Wanda, skacząc do Wisły, przekształca się w istotę wodną, która nie godzi się na dalsze niszczenie rzek. Jako strażniczka i duch Wisły, tka sieci – nie tylko te materialne, ale i narracyjne, łączące przeszłość z teraźniejszością i snując wizje przyszłości.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.