ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Zamek Królewski w Warszawie > Saskie wizje. Architektura władzy
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Saskie wizje. Architektura władzy - Zamek Królewski w Warszawie, Mazowieckie, Warszawa

  już za 12 dni
Wystawa czasowa: 2025.04.25 - 2025.07.20
poziom turturi
Zapraszamy na wystawę, która pozwoli lepiej zrozumieć architekturę jako narzędzie wpływu – na przykładzie zrealizowanych i niezrealizowanych planów rozbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie z okresu panowania królów z saskiej dynastii Wettynów (1697-1763). Przybliży również fascynujący rozdział w dziejach Rzeczypospolitej – czas politycznego kryzysu, ale i kulturowego... przeczytaj wszystko »
Adres
Zamek Królewski w Warszawie
pl. Zamkowy 4
00-277 Warszawa
Mazowieckie
Dokładne miejsce wystawy
II piętro
transport publiczny
transport publiczny
parking płatny
parking płatny
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
e-bilety
e-bilety
Wystawa czasowa: 2025.04.25 - 2025.07.20
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środaśroda
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
Bilety
normalny60.00 PLN
ulgowy45.00 PLN
KUP BILET »
Dodatkowe informacje

Cena biletu zawiera wypożyczenie audioprzewodnika lub zestawu słuchawkowego GTS.

Dodatkowa opłata za wypożyczenie audioprzewodnika (dot. bezpłatnego wstępu i biletów za 1 zł) – 10 zł.

Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny (na podstawie wejściówki do pobrania w kasie).

Audioprzewodniki na Trasę Królewską i Galerię Arcydzieł dostępne są w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim i ukraińskim.

Audioprzewodniki w Pałacu Pod Blachą dostępne są w języku polskim, angielskim i francuskim.

Audioprzewodniki można wypożyczać do godz.: Trasa Królewska – do 15.30, Pałac Pod Blachą – do 16.00

Zapraszamy na wystawę, która pozwoli lepiej zrozumieć architekturę jako narzędzie wpływu – na przykładzie zrealizowanych i niezrealizowanych planów rozbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie z okresu panowania królów z saskiej dynastii Wettynów (1697-1763). Przybliży również fascynujący rozdział w dziejach Rzeczypospolitej – czas politycznego kryzysu, ale i kulturowego ożywienia.

Co na wystawie

Na wystawie znajdą się oryginalne XVIII-wieczne rysunki architektoniczne, pochodzące ze zbiorów Państwowego Archiwum Saskiego w Dreźnie. Przedstawiają one plany rozbudowy Zamku Królewskiego z czasów panowania Augusta II Mocnego i Augusta III. Uzupełnią je makiety ukazujące rezydencję przed rozbudową i po niej.

August II Mocny

Choć rządy Sasów oceniane są krytycznie, epoka ta miała także jasne strony, przede wszystkim rozwój w dziedzinie kultury i sztuki. Gdy w 1697 roku Fryderyk August I Wettyn, elektor Saksonii, został królem Polski jako August II, wraz z nim nad Wisłę przyjechało wielu znakomitych artystów, architektów i inżynierów.

To za jego sprawą na terenie Warszawy powstał pierwszy nowoczesny układ urbanistyczny, zwany Osią Saską. Ambitnych planów było więcej, wśród nich te dotyczące rozbudowy królewskiej rezydencji. Ich najważniejszy cel? Pokazać, kto tu rządzi! I w jakim stylu. Choć większości zamierzeń nie udało się zrealizować, pozostał po nich ślad w postaci zachowanych projektów, które do dziś imponują rozmachem.

August III

August III kontynuował wiele inicjatyw ojca, a sprzyjająca sytuacja polityczna pozwoliła mu więcej pomysłów wcielić w życie. To właśnie jemu zawdzięczamy rozbudowę Zamku Królewskiego o późnobarokowe wschodnie skrzydło z bogato zdobioną fasadą, a także ostateczną formę architektoniczną i wystrój Sali Senatorskiej.

Dlaczego Zamek rozbudowano właśnie od strony Wisły? Jaką ważną rolę zbiory drezdeńskie odegrały po II wojnie światowej? Wystawa odpowie na te i inne nurtujące pytania.

Specjalny eksponat

Na ekspozycji znajdzie się także fragment tablicy inskrypcyjnej pochodzący z attyki zdobiącej centralny ryzalit elewacji wschodniego skrzydła Zamku Królewskiego. Relikt został przypadkiem odnaleziony podczas prac archeologicznych na terenie dawnego pałacu Brühla i przekazany przez spółkę „Pałac Saski” Zamkowi Królewskiemu. 

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.