ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Wojska w Białymstoku > Wystawa z okazji 130. rocznicy urodzin Augusta Emila Fieldorfa „Nila”
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wystawa z okazji 130. rocznicy urodzin Augusta Emila Fieldorfa „Nila” - Muzeum Wojska w Białymstoku, Podlaskie, Białystok

poziom turturi
Zapraszamy do zobaczenia wystawy prezentowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku (MWB) z okazji 130. rocznicy urodzin Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Robert Kozłowski: Sto trzydzieści lat temu urodził się August Emil Fieldorf „Nil” – żołnierz Legionów Polskich, uczestnik kampanii wrześniowej oraz podziemia niepodległościowego w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Wojska w Białymstoku
ul. Jana Kilińskiego 7
15-089 Białystok
Podlaskie
Dokładne miejsce wystawy
Skwer Św. Konstantyna Wielkiego (obok cerkwi św. Mikołaja)
transport publiczny
transport publiczny
wystawa plenerowa
wystawa plenerowa
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałekponiedziałek
całodobowo
wtorekwtorek
całodobowo
środaśroda
całodobowo
czwartekczwartek
całodobowo
piątekpiątek
całodobowo
sobotasobota
całodobowo
niedzielaniedziela
całodobowo
free
wstęp wolny
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
wstęp bezpłatny

Zapraszamy do zobaczenia wystawy prezentowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku (MWB) z okazji 130. rocznicy urodzin Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Robert Kozłowski: Sto trzydzieści lat temu urodził się August Emil Fieldorf „Nil” – żołnierz Legionów Polskich, uczestnik kampanii wrześniowej oraz podziemia niepodległościowego w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej. Po powrocie do ojczyzny na skutek aresztowania i zesłania na Sybir ujawnił się ówczesnej władzy w Polsce, co okazało się tragiczne w skutkach - po pokazowym procesie w 1952 r. został skazany na śmierć.

Jego imieniem nazwano wiele ulic, szkół oraz innych obiektów użyteczności publicznej w Polsce (w tym tunel w Białymstoku czy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie). Warto wspomnieć, że „Nil” miał również krótki epizod związany z Białymstokiem, o czym sporo osób w naszym mieście nie wie. Niniejszą wystawą chcemy oddać hołd człowiekowi o niezwykle bogatej historii oraz przedstawić kilka mniej znanych faktów z jego życia.

Wystawę można oglądać do 23 kwietnia br. na Skwerze Świętego Konstantyna Wielkiego (obok cerkwi św. Mikołaja).

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.