Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie.
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu. |
Muzeum Kowalstwa znajduje się w pracowni kowalskiej, która powstała na terenie dawnej kuźni z XVIII wieku. Wizytujący będą mieli okazję zobaczyć tradycyjne techniki kowalstwa oraz zwiedzić niewielką kolekcję eksponatów. Na pamiątkę można zakupić żelazne podkowy.
W posiadaniu pana Jana Sochy, mistrza kowalstwa i dziedzica rodu Sochów, zgromadzono już ponad 100 zabytkowych eksponatów, w tym unikatowe narzędzia i maszyny rolnicze, wykonane lub okuwane przez kowali z tej rodziny.
Historia tej kuźni, jej tradycje i rzemiosło są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a dziś z dumą są prezentowane turystom z Polski, Europy i USA.
Pan Jan Socha, jeden z ostatnich prawdziwych kowali, prowadzi zabytkową kuźnię i jednocześnie pełni rolę twórcy Muzeum Kowalstwa. Wraz z synem Robertem Sochą, chcąc złożyć hołd swoim przodkom i zachować ich dziedzictwo, kontynuuje rodzinne tradycje kowalskie. Ich praca i pasja zostały uhonorowane nagrodą „Mieszko AD 2009” w kategorii „plastyka”. Rodzina Sochów, skrupulatnie dbając o zachowanie swojego dziedzictwa, uczestniczy w turniejach i pokazach kowalskich, wystawach, a także współpracuje z placówkami muzealnymi, aby nie zapomnieć o historii swojego rodu.