ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

United Tribe of Primal Symmetry - Galeria ASP Piotrkowska 68 - Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Łódzkie, Łódź

Wystawa czasowa: 2025.04.11 - 2025.04.30
poziom turturi
„United Tribe of Primal Symmetry” w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 to zaproszenie do spojrzenia na sztukę uliczną jako kontynuację pradawnych narracji. Artyści stają się członkami symbolicznego „plemienia”, które poprzez podział, odbicie i rytm tworzy nowe opowieści zakorzenione w uniwersalnym języku form. Wystawa prezentuje prace trojga artystów nagrodzonych w... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria ASP Piotrkowska 68 - Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
ul. Piotrkowska 68
90-001 Łódź
Łódzkie
Wystawa czasowa: 2025.04.11 - 2025.04.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorekwtorek
11:00 - 18:00
środaśroda
11:00 - 18:00
czwartekczwartek
11:00 - 18:00
piątekpiątek
11:00 - 18:00
sobotasobota
11:00 - 15:00
free
wstęp wolny
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
Bilety
wstęp bezpłatny

„United Tribe of Primal Symmetry” w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 to zaproszenie do spojrzenia na sztukę uliczną jako kontynuację pradawnych narracji. Artyści stają się członkami symbolicznego „plemienia”, które poprzez podział, odbicie i rytm tworzy nowe opowieści zakorzenione w uniwersalnym języku form.

Wystawa prezentuje prace trojga artystów nagrodzonych w konkursie realizacji streetartowych podczas festiwalu Ravekjavik United. Choć każde z nich mówi własnym, unikalnym językiem wizualnym, łączy ich wspólna fascynacja kompozycją centralną opartą na symetrii osi pionowej. Ten sposób obrazowania, określany w „Antropologii strukturalnej” przez Claude’a Lévi-Straussa jako „split representation”, sięga korzeniami do plastycznych tradycji wielu pierwotnych kultur z różnych części świata.

Symetria – jako forma porządku, równowagi i odbicia – jest kodem wizualnym, przekraczającym granice czasu, miejsca i stylu. Pojawia się w twórczości człowieka od początku dziejów, na każdym zamieszkałym kontynencie. Od masek afrykańskich i maoryskich tatuaży, przez totemy rdzennych ludów obu Ameryk, po wzory w sztuce ludowej Azji i Europy – pionowa oś podziału pozostaje tajemnicą. Może jest podświadomym przymusem estetycznym artystów - czarowników? Czy wyraża dualizm świata: ciała i duszy, życia i śmierci, chaosu i ładu? Różnorodne w formie i treści realizacje współczesnych artystów prezentowane w ramach tej wystawy pokazują, że potrzeba symetrii wciąż pulsuje w naszej wyobraźni wizualnej – instynktownie, pierwotnie, wspólnotowo.

Uczestnicy wystawy: Alicja Bodzioch, Egon Fietke, Paweł Ponichtera
Kurator wystawy: dr Jan Jubaal Wasiński

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.