ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Śląskie w Katowicach > Powrót do Avalonu. Jerzy Michał Murawski
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Powrót do Avalonu. Jerzy Michał Murawski - Muzeum Śląskie w Katowicach, Śląskie, Katowice

Wystawa czasowa: 2025.03.14 - 2025.09.14
poziom turturi
Powrót do Avalonu jest udramatyzowaną instalacją w formie labiryntu. To tutaj będziemy przywoływać legendę o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, jedną z najpiękniejszych opowieści w dziejach ludzkości. Obszarem szczególnym jest Avalon, mityczna Kraina Wróżek, miejsce odpoczynku i azylu zmęczonych życiem doczesności, nazywana też Wyspą Jabłoni. W legendach bywa... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice
Śląskie
Dokładne miejsce wystawy
Spichlerz
transport publiczny
transport publiczny
parking bezpłatny
parking bezpłatny
parking płatny
parking płatny
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
restauracja
restauracja
Wystawa czasowa: 2025.03.14 - 2025.09.14
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 20:00
środa
10:00 - 20:00
czwartek
10:00 - 20:00
piątek
10:00 - 20:00
sobota
10:00 - 20:00
niedziela
10:00 - 20:00
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
Bilety
normalny29.00 PLN
ulgowy19.00 PLN
rodzinny69.00 PLN
grupowy 19.00 PLN
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie129.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie250.00 PLN
w języku francuskim odpłatnie250.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilet nie obejmuje wstępu na wieżę widokową oraz wystawę "Na tropie Tomka".

Powrót do Avalonu jest udramatyzowaną instalacją w formie labiryntu. To tutaj będziemy przywoływać legendę o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, jedną z najpiękniejszych opowieści w dziejach ludzkości. Obszarem szczególnym jest Avalon, mityczna Kraina Wróżek, miejsce odpoczynku i azylu zmęczonych życiem doczesności, nazywana też Wyspą Jabłoni. W legendach bywa krainą zatopioną pod falami lub wyspą ukrytą wśród mgieł. Bohaterowie mitów arturiańskich śpią zaczarowani, czekając na powrót czasów świetności, na magiczny znak, dzięki któremu będą mogli się obudzić i wydobyć z zapomnienia.

Opowieść o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu poszukujących Graala jest powrotem do szlachetnego etosu rycerskiego i wyrazem ludzkich tęsknot do bycia lepszym, choćby tylko w legendach, a nie w świecie rzeczywistym.

Główną postacią jest Merlin-Mag. To on przywołuje historię Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. Merlin Czarodziej, celtycki wieszcz, który żył w czasach pełnych tajemnic, kiedy zasłona pomiędzy światem widzialnym a niewidzialnym była cienka jak pajęczyna. Tam, gdzie niebo łączyło się z ziemią, przeprawiano się do Krainy Umarłych, bo wtedy istniały Zaświaty. 

Przenieśmy się choć na chwilę do zapomnianego świata Merlina, Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu, świata pełnego cudów i tajemnic, i raz jeszcze posłuchajmy o miłości Merlina i Viviany oraz o przygodach Rycerzy poszukujących Świętego Graala. Wszystko to będziemy mogli zobaczyć oczami wyobraźni, poddając się emocjom wywołanym obrazami i dźwiękami, które napotkamy podczas podróży w Zaświatach Labiryntu.

Pozwólmy więc wydarzyć się rzeczom, nie oczekując niczego, nie starając się zrozumieć czegokolwiek. Niech pod przymkniętymi powiekami pojawią się nieznane światy marzeń i wizji, zapomniane, ale głęboko tkwiące w nas. Żyjemy w czasach, w których mity rozsypały się w proch, niebo jest puste, a duch nie unosi się nad wodami. Nie ma już tajemniczych bogów i świat nie jest już pełen cudowności. Zapominamy, że to, co nas otacza, to fragmenty dawnych i wiecznych historii, że budujemy jak barbarzyńcy nasze domy z ułamków rzeźb, posągów bogów.  Wędrując korytarzami Labiryntu, spotykając postacie z mitów arturiańskich, widz sam stworzy swoją własną historię, podlegającą porządkowi emocjonalnemu, a nie logicznemu.

Jak mówi poeta: „każdy z nas ma jakieś Złote Runo do odszukania, jakieś Morze Nieznane, które przebyć winien, by owo Runo odnaleźć, i jakiegoś Smoka, którego zabić musi, by je posiąść nareszcie”.

Przekraczając Bramy Labiryntu, spróbujmy wyzwolić się od wszelkich uwarunkowań i autorytetów, zostawmy za sobą nasze troski i posłuchajmy głosu ciszy z niezgłębionego milczenia, i oddajmy się wyłonionym wizjom, i pozwólmy Charonowi przewieź nas do krainy Zaświatów.

Legenda o Królu Arturze i jego Rycerzach wciąż żyje. Poszukiwanie Graala ciągle trwa. Avalon istnieje, choć wciąż przykryty mgłami.

Kuratorka: Magdalena Kędzierska

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.