ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu > Arcydzieła japońskiego Surimono "Ukryte piękno"
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Arcydzieła japońskiego Surimono "Ukryte piękno"

Surimono, czyli „drukowane przedmioty” to szlachetny rodzaj drzeworytów, jedna z najbardziej rozpoznawalnych dawnych sztuk japońskich. Drukowane były zwykle na specjalne zamówienie wykształconych członków klubów artystycznych i literackich, w bardzo małych nakładach. Nie przeznaczano ich na sprzedaż, wykorzystywano je jako karty okolicznościowe wysyłane lub wręczane z okazji... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
ul. Solankowa 33
88-100 Inowrocław
Kujawsko-Pomorskie
powiat inowrocławski
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.04.28 - 2023.06.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 16:00
Bilety
normalny 30.00 PLN
ulgowy 20.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 6
Dodatkowe informacje
Bilet dla dzieci w wieku 7-17 lat w towarzystwie minimum 1 osoby dorosłej, dzieci w grupach szkolnych (grupa liczona od 10 osób): 10 zł

Surimono, czyli „drukowane przedmioty” to szlachetny rodzaj drzeworytów, jedna z najbardziej rozpoznawalnych dawnych sztuk japońskich. Drukowane były zwykle na specjalne zamówienie wykształconych członków klubów artystycznych i literackich, w bardzo małych nakładach. Nie przeznaczano ich na sprzedaż, wykorzystywano je jako karty okolicznościowe wysyłane lub wręczane z okazji świąt, zwłaszcza Nowego Roku. Przedstawione na nich grafiki uzupełniały krótkie formy poetyckie pełne błyskotliwych, lirycznych lub dowcipnych aluzji.

Grafiki surimono charakteryzują się bogactwem technik i kosztownością użytych materiałów. Drukowano je na luksusowym, ręcznie robionym, mięsistym papierze stosując technikę tzw. „ślepego tłoczenia”. Uzyskiwano dzięki temu efekt wypukłości, co sprawia, że grafika nabiera cech dzieła przestrzennego. Wielobarwne odbitki wzbogacano przez użycie metalicznych pigmentów, złota, srebra, miedzi, prószenie miką czy polerowanie.

Sztuką surimono zajmowało się wielu czołowych japońskich mistrzów grafiki. Na wystawie w powiatowym muzeum można obejrzeć prace takich wybitnych artystów jak Katsushika Hokusai – autor m.in. słynnej „Wielkiej fali w Kanagawie”, a także Totoya Hokkei, Kubo Shunman, Yashima Gakutei, Yanagawa Shigenobu. Shinsai, Katsushika Hokuun, Matora Ōishi, Kitagawa Utamaro, Utagawa Toyohiro i Utagawa Kuninao.

Ponieważ surimono inspirowało twórców na całym świecie, zwłaszcza w epoce modernizmu, uzupełnieniem wystawy są pamiątki po impresjonistach z kolekcji francuskiego krytyka sztuki, Arsène Alexandre'a. W jego salonie zapewne wielu światowej sławy malarzy – impresjonistów podziwiało prezentowane na wystawie ryciny i czerpało z nich inspirację.

Wystawa powstała przy współpracy z Art Expo S.I.A. (Łotwa).

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.