ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Powrót do przeszłości

Wystawa pozwala prześledzić i poznać dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego. Eksponowane zabytki archeologiczne i etnograficzne pogrupowano tematycznie w sposób następujący:   1. Zbieractwo, myślistwo i rybołówstwo - zgromadzono tu najstarsze narzędzia od okresu mezolitu po współczesne, służące jeszcze do niedawna przy zdobywaniu pożywienia. 2. Uprawa roli – ta... przeczytaj wszystko »
Adres
Działy Archeologii i Etnografii - Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie
ul. Lubelska 56A
22-100 Chełm
Lubelskie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 16:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota sobota 12:00 - 16:00
niedziela
12:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 40.00 PLN

Wystawa pozwala prześledzić i poznać dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego. Eksponowane zabytki archeologiczne i etnograficzne pogrupowano tematycznie w sposób następujący: 

1. Zbieractwo, myślistwo i rybołówstwo - zgromadzono tu najstarsze narzędzia od okresu mezolitu po współczesne, służące jeszcze do niedawna przy zdobywaniu pożywienia.

2. Uprawa roli – ta część wystawy zapoznaje ze sposobem uprawiania roli w czasach pierwszych rolników osiadłych nad Bugiem w VI tysiącleciu przed Chrystusem, aż po czasy przełomu XIX i XX w. 

3. Garncarstwo - zaprezentowano tu najstarsze naczynia poczynając od I poł. IV tysiąclecia przed Chrystusem po współczesne, pochodzące z ośrodków garncarskich w Pawłowie, Putnowicach, Wojsławicach. 

4. Przetwórstwo żywności – pokazane zostały sprzęty i naczynia do obróbki żywności w ramach gospodarstwa domowego w czasach starożytnych, staropolskich i współczesnych. 

5. Tkactwo – pozwala prześledzić proces obróbki lnu, przędzenia nici, pracę przy warsztacie tkackim i bogatą kolekcję tkanin. 

6. Strój i ozdoby stroju - ekspozycja ukazuje elementy stroju od czasów najdawniejszych (atrakcją jest tu biżuteria pozyskana w trakcie prac archeologicznych), w części etnograficznej kompletny ubiór mieszkańców wsi chełmskiej z przełomu XIX i XX. w. 

7. Sztuka ludowa – pozwala poznać prace twórców ludowych, m.in. S. Koguciuka, S. i W. Mąków, S. i T. Szulców, S. Kosiarza, J. Uścimiaka, R. Śledzia. 

8. Wnętrza domów – ta części wystawy ukazuje wnętrze dawnej izby przystrojonej świątecznie pająkami, wycinankami, kolorowymi kwiatami z bibułki zdobiącymi „święte” obrazy. 

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.