ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

W dawnym dworze rodziny hr. Oborskich

Wystawa stała
poziom turturi
Hol Drewniana dekoracyjna antresola została stworzona przy przebudowie i nadbudowie budynku w początku XX wieku z inicjatywy rodziny hr. Oborskich, nowych właścicieli majątku mieleckiego. Drewniana klatka schodowa wraz z antresolą od czasów przebudowy aż do obecnych jest jedynym środkiem komunikacji parteru z piętrem dworku. Jako jedne z niewielu elementów wnętrza pałacyku... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Historii Regionalnej - Pałacyk Oborskich - Muzeum Regionalne w Mielcu
ul. Legionów 73
39-300 Mielec
Podkarpackie
powiat mielecki
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:00
wtorek
08:00 - 16:00
środa
08:00 - 16:00
czwartek
08:00 - 16:00
piątek
08:00 - 16:00
niedziela niedziela 14:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 7.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 6
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Dodatkowe informacje
Sesja zdjęciowa w zabytkowych wnętrzach Pałacyku Oborskich – 30 zł.

Hol

Drewniana dekoracyjna antresola została stworzona przy przebudowie i nadbudowie budynku w początku XX wieku z inicjatywy rodziny hr. Oborskich, nowych właścicieli majątku mieleckiego. Drewniana klatka schodowa wraz z antresolą od czasów przebudowy aż do obecnych jest jedynym środkiem komunikacji parteru z piętrem dworku. Jako jedne z niewielu elementów wnętrza pałacyku przetrwały ciężkie czasy powojenne w stanie prawie nienaruszonym.

Wnętrze dopełniają meble z początków XX wieku, obrazy ze zbiorów muzealnych, w tym monumentalny obraz Stanisława Gucwy ukazujący mielczanina Ignacego Przybyłkiewicza, oraz prace Ignacego Pinkasa wypożyczone z Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Dawna kaplica pałacowa

Wystawa poświęcona rodzinie hr. Oborskich, ostatnim właścicielom obiektu, dzięki którym jego bryła przybrała obecną formę pałacykową.

Na ekspozycji zaprezentowana jest większość eksponatów związanych z Oborskimi, które obecnie posiada w swoich zbiorach Muzeum. W większości są to książki z rodowej, zbieranej od XVI wieku biblioteki hrabiów, która liczyła niegdyś około 6 tysięcy pozycji. Każde z dzieł opatrzone jest pieczątkami własnościowymi rodziny, a większość posiada również exlibrisy.

Prócz książek z księgozbioru w sali można oglądać także prace Maksymiliana Oborskiego, fragmenty dawnego wyposażenia dworu takie jak kafel z niezachowanego pieca czy rodzinne fotografie dawnych mieszkańców.

Całość dopełniają meble z końca XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum oraz wypożyczone od osób prywatnych i innych, zaprzyjaźnionych instytucji.

Ekspozycja zawiera również stroje i dodatki kobiece z końca XIX i początku XX wieku, gdyż sala ma charakter buduaru hrabiny, pani domu.

Zielony salonik

Nazwany od charakterystycznej barwy ścian. Prezentuje wyposażenie mieszczańskie z wieków XIX i XX, w tym reprezentacyjne meble, prawdopodobnie z mieleckiej, uznanej wytwórni Stanisława Weryńskiego. Prócz tego w pomieszczeniu można zobaczyć dodatki i bibeloty z epoki. Całość dopełniają obrazy Ignacego Pinkasa oraz akcesoria modnego mężczyzny.

Sala karmazynowa

Największa, najbardziej reprezentacyjna sala Pałacyku o charakterystycznej, intensywnej barwie ścian. W czasach rodziny hr. Oborskich mieścił się w niej najpewniej salon. Obecnie sala wzbogacona jest meblami ze zbiorów Muzeum z XIX/XX wieku, na ścianach prezentowane są najbardziej okazałe prace, w większości portrety, znanego jasielskiego malarza Ignacego Pinkasa.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.