ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ekspozycja stała

Zagospodarowując budowle starano się przede wszystkim podkreślić jej niezwykłe walory historyczne i artystyczne. Udało się tego dokonać przez odtworzenie dawnych funkcji poszczególnych pomieszczeń. Pomieszczeniom piętra nadano charakter mieszkalno – administracyjno – reprezentacyjny, a części przyziemia i piwnic – usługowy i gospodarczy. Sale piętra urządzone są z... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Zamek w Dębnie - Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Dębno 189
32-852 Dębno
Małopolskie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 16:00
środa środa 09:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 16:00
piątek
09:00 - 16:00
sobota
11:00 - 16:00
niedziela
11:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 17.00 PLN
ulgowy 12.00 PLN
rodzinny 40.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 70.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 70.00 PLN
Dodatkowe informacje
Bilet normalny w weekendy i święta (z przewodnikiem): 20 zł
Bilet ulgowy w weekendy i święta (z przewodnikiem) 14 zł

Opłata za przewodnika jest dodawana do ceny biletu.
Usługę przewodnika w języku angielskim należy zarezerwować z minimum trzydniowym wyprzedzeniem (3 dni robocze).

Zagospodarowując budowle starano się przede wszystkim podkreślić jej niezwykłe walory historyczne i artystyczne. Udało się tego dokonać przez odtworzenie dawnych funkcji poszczególnych pomieszczeń. Pomieszczeniom piętra nadano charakter mieszkalno – administracyjno – reprezentacyjny, a części przyziemia i piwnic – usługowy i gospodarczy.

Sale piętra urządzone są z zachowaniem stylu różnych epok, które odnajdujemy w salach: Rycerskiej, Kaplicy, Komnatach Barokowej i Rokokowej, Koncertowej oraz Sieni Myśliwskiej.

Obecnie Sala Koncertowa jest największą salą zamkową z ciekawymi instrumentami muzycznymi służącymi podczas cyklicznie organizowanych koncertów. Niegdyś reprezentacyjna Sala Rycerska z gotyckim wykuszem, śladami polichromii, oraz znajdującą się w niej kolekcją portretów sarmackich, jak również XVIII-wiecznym Drzewem Genealogicznym Rodu Tarłów malowanym na potężnych rozmiarach płótnie jest nadal najciekawszym miejscem na trasie zwiedzania zamkowej ekspozycji.
Wśród pomieszczeń parteru wyróżnia się Skarbiec i Pokój Pani z cennymi meblami z epoki empire i biedermaier, oraz unikatowym kompletem XIX-wiecznych niemieckich, inkrustowanych mebli. Wystrój pomieszczeń dopełniają liczne precjoza, wśród których na uwagę zasługuje komplet miśnieńskiej porcelany z tzw. Serwisu Ptaszkowego.

Niezwykle ciekawie zaaranżowana jest ekspozycja pomieszczeń dawnej Kuchni i Spiżarni z Domową Apteką.

Stała ekspozycja Muzeum – zamek w Dębnie posiada również kilka pomieszczeń o walorach dydaktycznych, mieszczą one wystawę informującą o dziejach obiektu i wsi Dębno, prezentują m. in. materiały archeologiczne, pokazują fragmenty dawnej kamieniarki.

W tzw. Sali pod Słupem urządzane są wystawy czasowe. Mieszczące się w zamku Muzeum Wnętrz Zabytkowych, którego zasadniczą częścią ekspozycji jest kolekcja książąt Sanguszków stale powiększa swe zbiory. Sporą jej część stanowią dary i przekazy depozytowe zarówno osób prywatnych jak i instytucji. Dokonywane są też celowe zakupy mające za zadanie wzbogacać zaaranżowane wystroje wnętrz. Stała wystawa w Muzeum Zamek w Dębnie wielokrotnie już modernizowana na przestrzeni 40tu lat wciąż podlegać będzie dalszym modernizacjom.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.