ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Jaćwieskie eldorado

Wystawa czasowa: 2023.03.05 - 2023.05.07
poziom turturi
Kim byli Jaćwingowie? Które tereny dzisiejszej Polski zamieszkiwali? Z kim i o co walczyli? Czy byli dobrymi jeźdźcami? Jaką biżuterię oraz stroje nosiły ich kobiety? Czym Jaćwingowie zajmowali się na co dzień? Dlaczego zmarłych palono na stosach? Na te oraz na inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi na wystawie czasowej „Jaćwieskie eldorado. Najbogatsze cmentarzysko... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
ul. Dworna 22C
18-400 Łomża
Podlaskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.03.05 - 2023.05.07
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
08:00 - 16:00
środa
09:00 - 17:00
czwartek
08:00 - 16:00
piątek
08:00 - 16:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 16:00
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 7.00 PLN
Dodatkowe informacje

Ceny biletów upoważniających do wejścia na wszystkie wystawy stałe oraz czasowe:
normalny - 17 zł,
ulgowy - 13 zł.

Kim byli Jaćwingowie? Które tereny dzisiejszej Polski zamieszkiwali? Z kim i o co walczyli? Czy byli dobrymi jeźdźcami? Jaką biżuterię oraz stroje nosiły ich kobiety? Czym Jaćwingowie zajmowali się na co dzień? Dlaczego zmarłych palono na stosach? Na te oraz na inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi na wystawie czasowej „Jaćwieskie eldorado. Najbogatsze cmentarzysko Jaćwingów” w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Wystawa odsłania (sensacyjne wręcz) okoliczności odkrycia jaćwieskiego cmentarzyska na Suwalszczyźnie, które okazało się najbogatszym i najcenniejszym ze wszystkich dotychczas znanych. Na ekspozycji znalazły się liczne artefakty pozyskane z wykopaliska archeologicznego, takie jak: kobiece ozdoby, elementy ubioru, broń czy przedmioty codziennego użytku, które w znaczący sposób uzupełniają opowieść o zwyczajach pogrzebowych plemienia Jaćwingów.

Do tej pory wiedzieliśmy na ich temat tyle, ile napisał krzyżacki kronikarz Piotr z Dusburga: „Wraz ze zmarłymi dostojnikami palono oręż, konie, służących, służebnice, szaty, psy myśliwskie, ptaki drapieżne i inne przedmioty niezbędne w rycerskim rzemiośle.” Wystawa odsłoni przed Państwem zaskakujące aspekty życia i śmierci Jaćwingów.

Jaćwieskie Eldorado. Najbogatsze cmentarzysko Jaćwingów 
Komisarz wystawy: Jerzy Siemaszko 
Scenariusz ekspozycji: Jerzy Siemaszko, Renata Maskowicz-Sikorowska, Kazimierz Sobecki 
Konsultacja naukowa, opracowanie eksponatów: Marcin Engel, Cezary Sobczak, Karol Żołędziowski 

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.