ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wystawa stała

Ekspozycja Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie to autentyczne wyposażenie dawnej pracowni pisarza. Niepowtarzalną atmosferę tworzą oryginalne meble, będące własnością pisarza i jego rodziny. Tuż przy oknach, w centralnej części pomieszczenia, znajdują się utrzymane w stylu simmlerowskim kanapa, krzesła i stół z przywiezionego z Petersburga posagu Oktawii, nieopodal z... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie - Muzeum Narodowe w Lublinie
ul. S. Żeromskiego 8
24-140 Nałęczów
Lubelskie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa
09:00 - 17:00
czwartek
09:00 - 17:00
piątek
09:00 - 17:00
sobota
09:00 - 17:00
niedziela
09:00 - 17:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 6.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 35.00 PLN
Dodatkowe informacje
Fotografowanie i filmowanie wnętrz muzealnych i eksponatów będących własnością Muzeum może odbywać się tylko na użytek własny, bez prawa publikacji. Zabrania się używania lamp błyskowych, dodatkowych źródeł światła i statywów. Wykorzystywanie fotografii w celach innych niż użytek prywatny, może spowodować skutki prawne.

Ekspozycja Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie to autentyczne wyposażenie dawnej pracowni pisarza. Niepowtarzalną atmosferę tworzą oryginalne meble, będące własnością pisarza i jego rodziny. Tuż przy oknach, w centralnej części pomieszczenia, znajdują się utrzymane w stylu simmlerowskim kanapa, krzesła i stół z przywiezionego z Petersburga posagu Oktawii, nieopodal z prawej strony stoi pokryte zielonym suknem biurko służące Żeromskiemu jako miejsce pracy, z lewej zaś biblioteczka podręczna z księgozbiorem pisarza oraz pierwszymi wydaniami jego dzieł. Parawan z drewna lipowego, zaprojektowany przez Jana Koszczyc-Witkiewicza, a ozdobiony przez Stefana Żeromskiego, oddziela część oficjalną izby od sypialni, w której znajduje się łóżko pisarza. W serwantce są eksponowane pamiątki związane z synem pisarza: podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, przybory toaletowe, pamiątki z podróży. Obok umieszczono narty, rękawice bokserskie, siodło oraz wiklinowy fotel należące niegdyś do Adama.

Na uwagę zasługuje bogata kolekcja portretów pisarza autorstwa: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Eligiusza Niewiadomskiego, Tadeusza Pruszkowskiego, Michała Bojczuka, Tymona Niesiołowskiego, Franciszka Siedleckiego. Obok wizerunków pisarza znalazło się miejsce również dla portretów Adama Żeromskiego, autorstwa Leona Wyczółkowskiego, Kazimierza Młodzianowskiego i Michała Bojczuka.

Na ścianach Chaty są prezentowane płaskorzeźby portretowe Stefana Żeromskiego (dzieła Czesława Makowskiego, Stanisława Ostrowskiego) oraz jego żony, Oktawii. Ponadto pokazano rysunki i szkice Stanisława Witkiewicza (Witkacego), projekty i rysunki Jana Witkiewicza, prace Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Noakowskiego, Jana Stanisławskiego, kompozycje pejzażowe wykonane przez Oktawię Żeromską, a także dwie prace Stefana Żeromskiego – Widok z okna Chaty oraz ilustracja do opowiadania Rozdzióbią nas kruki, wrony. Ekspozycję uzupełniają bibeloty, fotografie rodzinne z różnych okresów życia pisarza i jego rodziny, zdjęcia związane z pobytem Żeromskiego w Nałęczowie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.