ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Archeologiczne - Arsenał Miejski - Muzeum Miejskie Wrocławia > Ziemia, planeta ludzi. Wystawa Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa.
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ziemia, planeta ludzi. Wystawa Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa.

Wystawa czasowa: 2023.06.02 - 2023.07.02
poziom turturi
Zapraszamy na wystawę Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa – “Ziemia, planeta ludzi” w Arsenale Miejskim organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w ramach Festiwalu Malarstwa. Tytuł Ziemia, planeta ludzi, zaczerpnięty z powieści Antoine de Saint-Exupéry’ego sugeruje zmianę perspektywy, z jakiej postrzegamy ludzkość w jej... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Archeologiczne - Arsenał Miejski - Muzeum Miejskie Wrocławia
ul. Cieszyńskiego 9
50-136 Wrocław
Dolnośląskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.06.02 - 2023.07.02
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa
11:00 - 17:00
czwartek
11:00 - 17:00
piątek
11:00 - 17:00
sobota
11:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 18:00
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 30.00 PLN Bilet rodzinny przysługuje grupie liczącej do dwóch osób dorosłych mających pod opieką od jednego do pięciorga niepełnoletnich.
grupowy 10.00 PLN Bilet grupowy przysługuje grupie liczącej powyżej 20 osób.

Zapraszamy na wystawę Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa – “Ziemia, planeta ludzi” w Arsenale Miejskim organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w ramach Festiwalu Malarstwa.

Tytuł Ziemia, planeta ludzi, zaczerpnięty z powieści Antoine de Saint-Exupéry’ego sugeruje zmianę perspektywy, z jakiej postrzegamy ludzkość w jej wielowymiarowej egzystencji. Gdy spojrzymy na gatunek ludzki jako szczytowy punkt rozwoju ewolucji materii znanego nam obecnie wszechświata, najistotniejsza okazuje się samoświadomość, którą wraz z nami osiąga cały kosmos.

W tym kontekście nasze dzieje to nieprzerwana walka o emancypację spod przemożnej władzy sił natury. Zanurzenie w naturę, wychodzenie ze stanu naturalnego i tęsknota za naturą to najbardziej elementarne właściwości ludzkiej zbiorowości i jednostkowego istnienia. Problemy przeciwnych dążeń – jedności z naturą i dystansowania się od jej wpływu – determinują kulturę w całej historycznej i geograficznej rozległości, aż po współczesność. Znakomita większość naszej aktywności to wytwarzanie środków separujących nas stopniowo od stanu naturalnego. Takie zadanie ma architektura, filozofia i myśl mistyczna, nowoczesna aparatura badawcza i wiele innych. A jednak pozornie niewielka pozostała część ludzkich wysiłków zdaje się zmierzać ku czemuś przeciwnemu i jest w tym zadziwiająco skuteczna. W wojnie i turystyce, rywalizacji sportowej i ekonomicznym wyzysku znajdujemy tropy wiodące do naturalnych instynktów, którym jako gatunek podlegamy.

Artystyczna analiza tych zagadnień stanowi próbę ustalenia proporcji, oszacowania zasięgu zjawisk i siły ich oddziaływania. Wystawa proponuje spojrzenie na ludzkość jak gdyby z góry, z perspektywy planetarnej, w której istniejemy jako jedyny w swoim rodzaju gatunek istot żywych.

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Paweł Baśnik, Marta Borgosz, Hubert Bujak, Adam Chmielowiec, Jacek Dłużewski, Łukasz Huculak, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Anna Kołodziejczyk, Marek Kulig, Michał Marek, Kamil Moskowczenko, Zdzisław Nitka, Zofia Pałucha, Joanna Pałys, Przemek Pintal, Marlena Promna, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Sonia Ruciak, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk, Daniela Tagowska.

Kuratorzy: Anna Kołodziejczyk, Kamil Moskowczenko

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.