ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Warszawy > Marta Romankiv „Eurowarsztat”
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Marta Romankiv „Eurowarsztat”

„Eurowarsztat” to projekt realizowany przez Martę Romankiv. Urodzona we Lwowie artystka od wielu lat mieszka, studiuje i pracuje w Polsce. Romankiv pyta migrantów i migrantki o to, jak widzą przyszłość Europy. Oddaje im przestrzeń i głos, tak często marginalizowany w debacie publicznej. Marta Romankiv wraz z osobami pochodzącymi z różnych części świata zastanawia się, co... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Warszawy
ul. Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa
Mazowieckie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
Wystawa czasowa: 2023.03.09 - 2023.07.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek czwartek 10:00 - 20:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 19:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 25.00 PLN
ulgowy 18.00 PLN
rodzinny 50.00 PLN maks. 2 dorosłych + od 1 do 6 dzieci

„Eurowarsztat” to projekt realizowany przez Martę Romankiv.

Urodzona we Lwowie artystka od wielu lat mieszka, studiuje i pracuje w Polsce. Romankiv pyta migrantów i migrantki o to, jak widzą przyszłość Europy. Oddaje im przestrzeń i głos, tak często marginalizowany w debacie publicznej.

Marta Romankiv wraz z osobami pochodzącymi z różnych części świata zastanawia się, co Unia Europejska może zrobić dla polepszenia jakości życia osób mieszkających i pracujących na jej terenie, które nie posiadają europejskich paszportów. Na nagranych przez artystkę filmach migranci i migrantki opowiadają o własnych wizjach przyszłości oraz proponują niezbędne według nich zmiany społeczne.

Projekt zakłada prezentację kilku nagranych wcześniej wywiadów (m.in. w Krakowie i Poznaniu) oraz realizację kolejnych w Galerii Rynek 30. Działanie ma charakter otwarty, jest fragmentem rozprawy doktorskiej Marty Romankiv. Wcześniej był pokazywany m. in. w Pawilonie Poznań.

Marta Romankiv – urodzona w 1995 roku, jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych.

Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Kontynuowała studia w Polsce – na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a tytuł magistry uzyskała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Swoją działalność skupia głównie wokół tematu praw obywatelskich i pracowniczych. Interesuje ją także temat wykluczenia społecznego w kontekście migracji, jak i związanych z tym problemów tożsamościowych. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny i znajdują się na pograniczu aktywizmu, nauk społecznych i sztuki.

Projekt Marty Romankiv pokazujemy w Galerii Rynek 30 w siedzibie Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Galeria Rynek 30 jest polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów. Różnorodne tematy i środki wyrazu łączy świeżość spojrzenia i refleksja nad współczesnością. To miejsce spotkania i łącznik pomiędzy przeszłością miasta a tym, co w nim najbardziej aktualne.


KOLOFON

Bohaterowie i bohaterki projektu: Walid Boussad – Валід Буссад, Liudmyla Kabanina – Людмила Кабаніна, Liza Konovalova – Ліза Коновалова, Abdallah Razik Omar – Абдалла Разік Омар, Liubov Savycka – Любов Савицька

Kuratorka wystawy: Zofia Rojek

Zdjęcia: Mateusz Lipiński

Nagrania dźwięku: Tomasz Koszewnik

Produkcja nagrań: Monika Petryczko

Produkcja wystawy: Marta Galewska

Multimedia: Piotr Szatyłowicz

Projekt graficzny i plakat: Joanna Bębenek

Realizacja wystawy: Piotr Lipiński, Krzysztof Hernik, Ksenia Góreczna, Katarzyna Radecka, Leszek Sokołowski, Mariusz Stawski, Piotr Szatyłowicz

Dostępność: Katarzyna Szafrańska

Redakcja tekstów: Urszula Drabińska

Tłumaczenie tekstów: Karol Waniek

Program towarzyszący: Wanda Kaczor, Dorota Migas-Mazur, Marta Romankiv, Zofia Rojek

Komunikacja i marketing: Joanna Andruszko, Melissa Czaplicka, Matylda Dobrowolska, Agata Fijałkowska, Aleksandra Koszalska, Anna Ładna, Aleksandra Migacz, Milena Paszkowska, Filip Wielechowski-Olszak

Partner: Jet Line

Prezentowane działania są częścią badań doktorskich Marty Romankiv, realizowanych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod opieką prof. dr hab. Moniki Zawadzkiej.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.