ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wystawa główna

Wystawa stała to opowieść o prawobrzeżnej Warszawie poprowadzona na wiele sposobów. W Sali Historii Pragi wędrujemy wzdłuż osi czasu, poznając dzieje miasta od XVI wieku do dziś – w oparciu o miedzioryty, obrazy, fotografie i multimedia. Uwagę przykuwa tu wielka makieta Golędzinowa, Pragi i Skaryszewa prezentująca ich wygląd z drugiej połowy XVIII wieku. Znajdująca się piętro... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Warszawskiej Pragi - Muzeum Warszawy
ul. Targowa 50 / 52
03-733 Warszawa
Mazowieckie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 17:00
środa
09:00 - 17:00
czwartek czwartek 09:00 - 18:00
piątek
09:00 - 17:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 30.00 PLN maks. 2 dorosłych + od 1 do 6 dzieci

Wystawa stała to opowieść o prawobrzeżnej Warszawie poprowadzona na wiele sposobów. W Sali Historii Pragi wędrujemy wzdłuż osi czasu, poznając dzieje miasta od XVI wieku do dziś – w oparciu o miedzioryty, obrazy, fotografie i multimedia. Uwagę przykuwa tu wielka makieta Golędzinowa, Pragi i Skaryszewa prezentująca ich wygląd z drugiej połowy XVIII wieku.

Znajdująca się piętro wyżej Sala Targu Praskiego, z aranżacją nawiązującą do tradycji handlowych tej części Warszawy, pokazuje eksponaty i multimedia związane z lokacją Pragi, tutejszymi bazarami i targami, rzemiosłem, przemysłem, aktywnościami społecznymi, sposobami spędzania wolnego czasu i infrastrukturą. Tu zobaczymy prawdziwą laskę do mierzenia konia w kłębie, maszynę do robienia kajzerek, fotografie ukazujące bogate życie społeczne, sportowe i rekreacyjne mieszkańców.

Zabytkowe piwnice Muzeum pełne są instalacji artystycznych. Starsi wspomną tu koncert Steviego Wondera na Stadionie Dziesięciolecia, młodszych zadowolą współczesne rytmy. Potem wszyscy zasłuchają się w Archiwum Historii Mieszkańców – anegdotach opowiadanych przez prażan. Interesującym zabytkiem są też odkryte na miejscu sale starych żydowskich modlitewni z zachowanymi malowidłami ściennymi.

Wizytę warto zakończyć na tarasie widokowym – z góry Praga wygląda zupełnie inaczej.

Modlitewnie

Modlitewnie zlokalizowane są na parterze oficyny w podwórzu Muzeum Warszawskiej Pragi przy Targowej 50/52. Zwiedzanie w ramach wstępu na wystawę główną.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.