ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Ratusz Staromiejski - Muzeum Okręgowe w Toruniu > Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej

Wystawa czasowa: 2023.06.25 - 2023.08.20
poziom turturi
Skąd tytułowe „Baśnie”? Co skrywają prace artystki i jak powstają? Proszę nam wierzyć, że nie jest to zwykła biżuteria. Każda praca to fascynująca opowieść o świecie, którego często nie zauważamy, to piękno utrwalone w niewielkich przedmiotach, które zachwyca i intryguje. Biżuteria jest wyjątkową formą sztuki i jednym z przejawów godnych podziwu ludzkich... przeczytaj wszystko »
Adres
Ratusz Staromiejski - Muzeum Okręgowe w Toruniu
ul. Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
Kujawsko-Pomorskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.06.25 - 2023.08.20
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 16:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 16:00
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
Bilety
normalny 25.00 PLN
ulgowy 20.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilety łączone
Na sale ekspozycyjne i Wieżę Ratuszową – bilet normalny: 40 zł
Na sale ekspozycyjne i Wieżę Ratuszową – bilet ulgowy: 31 zł
Na salę Wystaw Czasowych (tylko w środy) – bilet normalny: 21 zł
Na salę Wystaw Czasowych (tylko w środy) – bilet ulgowy: 17 zł

Skąd tytułowe „Baśnie”? Co skrywają prace artystki i jak powstają? Proszę nam wierzyć, że nie jest to zwykła biżuteria. Każda praca to fascynująca opowieść o świecie, którego często nie zauważamy, to piękno utrwalone w niewielkich przedmiotach, które zachwyca i intryguje.

Biżuteria jest wyjątkową formą sztuki i jednym z przejawów godnych podziwu ludzkich umiejętności zamkniętych w jednym malutkim przedmiocie. Wymaga nie tylko ciągłego rozwoju człowieka jako twórcy i artysty, który ma coś ważnego do powiedzenia światu, ale także człowieka jako rzemieślnika, bo nie wybacza najmniejszych błędów technicznych. Wartość tej ogromnej pracy, którą wykonuje się własnymi rękami, umysłem i duszą, jest jeszcze większa, gdy jest wykonana z unikalnych, pięknych i drogich materiałów, bo często wymaga poświęcenia się artysty-jubilera dla aktu tworzenia. Vivienne Becker, znana historyczka sztuki, powiedziała, że w starożytności złotnicy byli postrzegani niemal jak kapłani, ponieważ poprzez swoją natchnioną pracę mieli niemal bezpośredni kontakt z bogami.

Iwona Tamborska całe swoje życie poświęca na tworzenie przedmiotów, które wysyłają taki przekaz. Jej wystawa jest zaproszeniem do imersji w świat wyobraźni i dostrzeżenia otaczającego piękna jej oczami. Wrażliwa dusza może przeczytać w tych biżuteryjnych opowieściach o pięknie świata. Artystka uprawia sztukę uważności – stara się zrozumieć, jak zbudowane są płatki, skrzydła owadów, jak mienią się drobne ziarenka piasku. Koncentruje się szczególnie na tych najmniejszych rzeczach, które są dla niej piękne i magiczne. I to właśnie pokazuje w swojej biżuterii: bajkowy świat, który nas otacza, historie, które mogą się wokół nas wydarzyć, gdybyśmy tylko mogli je dostrzec. Stara się snuć w srebrnych rzeźbach opowieści o pięknie wokół nas, ale także o smutku i głębokich emocjach, z którymi zmagamy się każdego dnia – często niezauważalnie. Bo w jej oczach te emocje sprawiają, że ludzie stają się piękniejsi i prawdziwi.

Wystawa prezentuje 42 przedmioty sztuki jubilerskiej w stylistyce nawiązującej do secesji, z których część wróciła niedawno z Muzeum Narodowego w Chinach, część prezentowana była tylko na wystawie w Genewie, a część powstała specjalnie z myślą o tym wydarzeniu.

 Kurator z ramienia Muzeum Okręgowego: dr Michał Kurkowski

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.