ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ekspozycja stała

Wizyta w Muzeum Fryderyka Chopina jest okazją do zanurzenia się w epoce romantyzmu oraz poznania życia i twórczości największego polskiego artysty. Szczególny klimat ekspozycji, oddziałujący na wyobraźnię i zmysły, wynika ze starannego połączenia zabytkowych eksponatów, muzyki, zapachów, elementów interaktywnych i designu.    Wystawa stała mieści się na trzech poziomach... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
ul. Okólnik 1
00-368 Warszawa
Mazowieckie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa środa 10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 25.00 PLN
ulgowy 15.00 PLN
rodzinny 65.00 PLN Bilety rodzinne przysługują rodzicom lub opiekunom wraz z dziećmi do 18 roku życia; jeden bilet upoważnia do wstępu maksymalnie 6 osób.
dzieci bezpłatnie do lat 7
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Wizyta w Muzeum Fryderyka Chopina jest okazją do zanurzenia się w epoce romantyzmu oraz poznania życia i twórczości największego polskiego artysty. Szczególny klimat ekspozycji, oddziałujący na wyobraźnię i zmysły, wynika ze starannego połączenia zabytkowych eksponatów, muzyki, zapachów, elementów interaktywnych i designu. 
 
Wystawa stała mieści się na trzech poziomach pałacu Gnińskich, dzieląc się na trzy tematy syntetyzujące życie i działalność artystyczną Fryderyka Chopina:
 
Poziom 0: okres warszawski
Poziom 1: okres paryski
Poziom -1: twórczość i pianistyka Fryderyka Chopina

Ekspozycja stała Doświadczanie Chopina

Najcenniejsze z eksponatów – rękopisy muzyczne i listy kompozytora, prezentowane są rotacyjnie w ramach pokazów kuratorskich. Jedną z najważniejszych pamiątek po Chopinie jest fortepian marki Pleyel należący do kompozytora w ostatnich latach życia, eksponowany w sali Paryż. Warte szczególnej uwagi są również XIX-wieczne wizerunki kompozytora, między innymi portret pędzla Teofila Kwiatkowskiego, czy brązowe popiersie wykonane przez Jeana-Baptiste’a Clesingera. Pośród innych ulubionych przez zwiedzających eksponatów znajdziemy m.in. złoty zegarek podarowany w 1820 roku Chopinowi przez śpiewaczkę Angelikę Catalani, należące do kompozytora kalendarzyki i ołówek, a także odlew lewej dłoni Chopina.  W większości przestrzeni, szczególnie w sali Kompozytor, obecna jest muzyka Fryderyka Chopina w nagraniach najwybitniejszych pianistów dokonanych na fortepianach pochodzących z czasów kompozytora (nagrania z serii „The Real Chopin” wydanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Uzupełnieniem ekspozycji są treści zawarte w ekranach multimedialnych.

Zwiedzający Muzeum Chopina mają dowolność wyboru trasy zwiedzania. W poszczególnych salach na gości czekają Animatorzy ekspozycji, którzy udzielają dodatkowych informacji o scenariuszu wystawy i jej założeniach.

Ekspozycja wpisana jest w historyczne wnętrza pałacu Gnińskich, odbudowanego po II wojnie światowej zgodnie z pierwotnymi założeniami Tylmana von Gameren. Według słynnej warszawskiej legendy, zamieszkiwała tu niegdyś zaczarowana Złota Kaczka.

Układ ekspozycji zaprojektowany został przez włoskie studio architektoniczne Migliore+Servetto, według scenariusza stworzonego przez zespół Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (otwarcie: 2010 rok). W kwietniu 2023 roku przygotowano nową odsłonę wystawy na poziomie 1. (sale Paryż, Krąg Towarzyski, Chopin w Podróży), według projektu Karoliny Fandrejewskiej. W nowej aranżacji umożliwiona została ekspozycja większej liczby obiektów oryginalnych, w tym nowych nabytków do zbiorów Muzeum. 

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.