ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie > Kathy Hinde; Piano Migrations, 2010 (2023, wersja video)
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Kathy Hinde; Piano Migrations, 2010 (2023, wersja video)

Przyczyny niszczenia fortepianów są bardzo różne: od zuchwałego wandalizmu, poprzez skutki konfliktów, po działania artystyczne. Fortepian Chopina, wyrzucony przez Rosjan z warszawskiego mieszkania jego siostry w trakcie Powstania Styczniowego w 1863 roku, za sprawą wiersza Cypriana Kamila Norwida urósł do rangi symbolu utraconego dziedzictwa, ale i ostatecznego przetrwania... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
ul. Okólnik 1
00-368 Warszawa
Mazowieckie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.04.29 - 2023.09.24
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa środa 10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 30.00 PLN
ulgowy 20.00 PLN
rodzinny 80.00 PLN Bilety rodzinne przysługują rodzicom lub opiekunom wraz z dziećmi do 18 roku życia; jeden bilet dla maksymalnie 6 osób
grupowy 25.00 PLN min. 15 osób
dzieci bezpłatnie do lat 7
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 120.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 150.00 PLN

Przyczyny niszczenia fortepianów są bardzo różne: od zuchwałego wandalizmu, poprzez skutki konfliktów, po działania artystyczne. Fortepian Chopina, wyrzucony przez Rosjan z warszawskiego mieszkania jego siostry w trakcie Powstania Styczniowego w 1863 roku, za sprawą wiersza Cypriana Kamila Norwida urósł do rangi symbolu utraconego dziedzictwa, ale i ostatecznego przetrwania najważniejszych wartości.

W instalacji Kathy Hinde Piano migrations w poetycki sposób ukazane zostało napięcie między zniszczeniem i kreacją, uwięzieniem i wolnością, naturą i technologią. Artystka użyła znalezionego, zniszczonego pianina jako tworzywa, dając mu nowe życie. Rama instrumentu stała się tłem dla projekcji przedstawiającej cienie poruszających się ptaków. Obrazy uruchomiają akcje dźwiękowe wzbudzane przez mechanizmy zamontowane na strunach. Tytułowa migracja wiąże się również z osobistą historią. Żydowskiego pochodzenia pradziadkowie artystki emigrowali z Litwy do Wielkiej Brytanii w 1901 roku. Tam, w Wigan, jej babcia prowadziła sklep z instrumentami. Kathy Hinde, będąca wielką miłośniczką ptaków, odkryła podobieństwo trasy przebytej przez swoją rodzinę z bałtyckim szlakiem corocznych ptasich przelotów.

Kathy Hinde – artystka audiowizualna, której twórczość opiera się na metodach otwartych i ewoluujących procesach. Jej prace często są złożone z ręcznie robionych przedmiotów i mediów elektronicznych. Tworzy obiekty dźwiękowe wchodzące w interakcję z otoczeniem i dotyczące relacji między człowiekiem i naturą.
Wystawiała swoje dzieła w Europie, USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Rosji, Chinach, Sri Lance, Pakistanie, Kolumbii, Australii i Nowej Zelandii. Zdobyła nagrody m.in. Ivor Novello Award for Sound Art, wyróżnienia na Prix Ars Electronica, British Composer Award in Sonic Art, nagrodę ORAM oraz Scottish Award for New Music. 

Kurator wystawy: Marta Tabakiernik

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.