Wystawą „Trzy źródła - jedno miasto” Muzeum Ziemi Prudnickiej składa hołd pokoleniom prudniczan, które pracowały na współczesny obraz i bogactwo naszego miasta. A byli to Czesi, Niemcy i Polacy, mieszkający w Prudniku przed wiekami, niezależnie od tego, czy Prudnik należał do Korony Czeskiej, książąt opolskich, monarchii habsburskiej, państwa pruskiego a później niemieckiego, czy w końcu do Polski. Ta bogata historia ma swoje blaski, które były wyróżnikiem Prudnika i czyniły go sławnym w całej Europie. I my chcemy tę historię pokazać w sposób nowoczesny, a tym samym pielęgnować to co w nas najcenniejsze - nasze dziedzictwo kulturowe.
To nowoczesna wystawa. Po raz pierwszy w historii Muzeum w Prudniku wystawa jest uzupełniona multimediami, a nowoczesne technologie (smartphony i tablety) pomogą nam zrozumieć i zobaczyć więcej. Po raz pierwszy w historii Muzeum Ziemi Prudnickiej ekspozycja stała dostępna jest w kilku wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, angielskiej i czeskiej. Ponadto ekspozycją „Trzy źródła – jedno miasto” oddziałujemy na zmysły odwiedzających nas gości; ta wystawa – prócz zmysłu wzroku i słuchu oddziaływać będzie na zmysł powonienia i dotyku.
Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło 13 września 2013 roku w Muzeum Ziemi Prudnickiej (Arsenał, ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku). Wystawa stała jest dostępna na I piętrze Muzeum.
Wystawa „Trzy źródła – jedno miasto” została wsparta przez instytucje:
P.P.H.U. Merkury sp. z o. o. w Prudniku,
Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik,
Galant Sc. Zakład Produkcji Mebli w Prudniku,
FUH Komfort w Prudniku,
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Jasionie.