Stanisław Szozda niewątpliwie należy do grona wybitnych i utalentowanych kolarzy szosowych XX wieku. Jego pierwszym klubem był LZS Prudnik, gdzie los zetknął go ze wspaniałym fachowcem, trenerem Franciszkiem Surmińskim. W dalszej karierze był zawodnikiem Legii Warszawa, a w latach 1973 – 79 LKS Ziemi Opolskiej. W kadrze narodowej jego pierwszym trenerem był zasłużony sportowiec Henryk Łasak.
Stanisław Szozda mając zaledwie dwadzieścia lat (w 1970 r.), razem z Edwardem Barcikiem, wywalczył pierwsze mistrzostwo Polski. Dwa lata później zdobył srebrny medal w wyścigu drużynowym na igrzyskach olimpijskich w Monachium, a 1976 roku powtórzył ten wynik na igrzyskach w Montrealu. W swoim dorobku posiada także medale i puchary z Mistrzostw Świata, z Wyścigu Dookoła Polski oraz z Wyścigu Pokoju w 1974 roku, którego był triumfatorem. Stanisław Szozda prezentował swoje możliwości i ogromny talent w wyścigach na całym świecie, gromadząc trofea z różnych jego zakątków.
20 września w Arsenale otwarto wystawę stałą pt: „Stanisław Szozda – krótka historia wielkiego sukcesu”, na której prezentowane są m.in. dwa srebrne medale z igrzysk olimpijskich w Monachium (1972) i Montrealu (1976). Należą one z pewnością do największych osiągnięć sportowca. Na ekspozycji można również zobaczyć m.in. medale z Mistrzostw Świata, puchary, pamiątki, koszulki i rowery, na których jeździł Stanisław Szozda.
Wystawa powstała ze zbiorów użyczonych przez:
- Grażynę Szozdę, Natalię Szozdę, Radosława Szozdę
- oraz Franciszka Surmińskiego i Marcina Karpałę
Ewa Giemza
Muzeum Ziemi Prudnickiej - kurator wystawy