ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Dom Przyrodników - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Dom Przyrodników - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

poziom turturi
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (w skrócie: MAG) gromadzi zbiory dokumentujące pradzieje północnej Polski oraz kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne. Ponadto w zbiorach muzeum znajdują się bursztyny i wyroby bursztynowe (od pradziejowych po współczesne), a także eksponaty reprezentujące kulturę materialną... przeczytaj wszystko »
Adres
Obiekt tymczasowo niedostępny
ul. Mariacka 25 / 26
80-833 Gdańsk
Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (w skrócie: MAG) gromadzi zbiory dokumentujące pradzieje północnej Polski oraz kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne. Ponadto w zbiorach muzeum znajdują się bursztyny i wyroby bursztynowe (od pradziejowych po współczesne), a także eksponaty reprezentujące kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu (pracownicy MAG od wielu lat uczestniczą w ekspedycjach archeologicznych w Afryce).

Większość zbiorów pochodzi z własnych badań archeologicznych, prowadzonych przez MAG od 1954 r. Największą kolekcję tworzą zabytki ze stanowisk dokumentujących tożsamość kulturalną regionu, np.: kultury rzucewskiej, pomorskiej, wielbarskiej i oksywskiej. Wiele cennych artefaktów wydobyto w efekcie badań wschodniopomorskich grodów epoki plemiennej i najstarszych ośrodków miejskich, szczególnie: Gdańska, Gniewu, Tczewa, Starogardu Gdańskiego i Skarszew.

Do najciekawszych znalezisk należą: zespół zabytków kultury rzucewskiej z epoki neolitu, kolekcja popielnic twarzowych z wczesnej epoki żelaza (symboliczne przedstawienie urny występuje w logo MAG), wyroby rzemiosła artystycznego z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów z rejonu Pruszcza Gdańskiego, zbiór wyrobów bursztynowych datowanych od neolitu po późne średniowiecze, zabytki z grodu gdańskiego (X–XIII wiek) i Gdańska (XIV–XIX w.) oraz unikatowa kolekcja zabytków z Wyspy Spichrzów.

Główna siedziba muzeum mieści się w dawnym Domu Towarzystwa Przyrodniczego przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku, obejmując także Bramę Mariacką oraz sąsiednie kamienice przy ul. Dzianej i Długim Pobrzeżu.

Dom Przyrodników

Kamienica swą nazwę zawdzięcza temu, że od 1846 roku stanowiła siedzibę Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż założycielem Towarzystwa (powstało ono w 1743 roku) był wybitny uczony, Daniel Gralath – późniejszy burmistrz Gdańska. W nowej siedzibie, czyli naszej kamienicy, Towarzystwo urządziło sale posiedzeń, pracownie naukowe, małe muzeum oraz bibliotekę zawierającą około 20 tysięcy tomów. Wnętrza zdobiły portrety uczonych, m. in. Mikołaja Kopernika, Mathiasa Nathanaela Wolffa, Daniela Gralatha oraz popiersie Jana Heweliusza, otrzymane w darze od króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1866 roku na wieży umieszczono obserwatorium astronomiczne (wówczas to miejsce ozdobnego hełmu na jakiś czas zastąpiła obrotowa kopuła).

Kamienica wybudowana została prawdopodobnie według projektu niejakiego Antona van Obberghena w latach 1597-1599 na zlecenie kupca Hansa Köpego. Pierwotnie była to kombinacja domu mieszkalnego i składu towarów, z boczną fasadą od strony Motławy wzbogaconą rzadkim w Gdańsku, wielopiętrowym wykuszem (wystający z elewacji fragment budynku) zakończonym podwójnym szczytem.

Cechą charakterystyczną kamienicy jest wysoka na 30 metrów fasada. Największą jej ozdobę stanowi jednak coś innego – to mieszcząca klatkę schodową, smukła, 36-metrowa wieżyczka wciśnięta w narożnik między elewację północną, a Bramę Mariacką. Wieżyczkę wieńczy piękny, manierystyczny hełm. To jednak nie koniec architektonicznych atrakcji. Od strony ulicy Mariackiej, zaraz przy wejściu do budynku, znajduje się charakterystyczne wysokie przedproże, dodatkowo ozdobione płytami kamiennymi. Wyrzeźbiono na nich postaci kobiece będące personifikacjami nauk: Astronomii, Geografii, Medycyny i Przyrody.


WWW www.archeologia.pl
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Gdańsk w świecie Hanzy
Gdańsk w świecie Hanzy
Wystawa stała
Spichlerz Błękitny Baranek
ul. Chmielna 53
80-748 Gdańsk
Pomorskie
archeologia, medycyna, miasto, numizmaty, przedmioty użytkowe, zabawki tak
Agenda - Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii
Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii
Wystawa stała
Zamek w Gniewie
pl. Zamkowy 2
83-140 Gniew
Pomorskie
archeologia, broń i militaria, miasto, przedmioty użytkowe tak
Agenda - Grodzisko w Sopocie
Grodzisko w Sopocie
Wystawa stała
Grodzisko w Sopocie
ul. Haffnera 63
81-715 Sopot
Pomorskie
archeologia, broń i militaria, martyrologia, miasto, przedmioty użytkowe, rzemiosło, wnętrza i życie codzienne tak tak
Agenda - Miasto pod miastem
Miasto pod miastem
Wystawa stała
Spichlerz Błękitny Baranek
ul. Chmielna 53
80-748 Gdańsk
Pomorskie
antropologia, archeologia tak
Agenda - Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej
Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej
Wystawa stała
Piwnica Romańska
pl. Dominikański 1
80-844 Gdańsk
Pomorskie
archeologia, miasto
Agenda - Średniowieczna uliczka hanzeatycka
Średniowieczna uliczka hanzeatycka
Wystawa stała
Spichlerz Błękitny Baranek
ul. Chmielna 53
80-748 Gdańsk
Pomorskie
archeologia, miasto, wnętrza i życie codzienne tak
Agenda - Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Wystawa stała
Spichlerz Błękitny Baranek
ul. Chmielna 53
80-748 Gdańsk
Pomorskie
archeologia, dokumenty tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.