ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie

poziom turturi
Działania Muzeum Armii Krajowej o charakterze kulturalnym, ekspozycyjnym, naukowym, edukacyjnym, dydaktycznym, skierowane do różnych grup wiekowych i społecznych, przekazane w nowoczesnej formie i za pomocą atrakcyjnych narzędzi komunikacji, zmierzające do uczynienia z Muzeum ogólnopolskiego miejsca gromadzenia pamiątek i centrum naukowo-badawczego Polskiego Państwa Podziemnego oraz... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Wita Stwosza 12
31-511 Kraków
Małopolskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Działania Muzeum Armii Krajowej o charakterze kulturalnym, ekspozycyjnym, naukowym, edukacyjnym, dydaktycznym, skierowane do różnych grup wiekowych i społecznych, przekazane w nowoczesnej formie i za pomocą atrakcyjnych narzędzi komunikacji, zmierzające do uczynienia z Muzeum ogólnopolskiego miejsca gromadzenia pamiątek i centrum naukowo-badawczego Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego sił zbrojnych, w zakresie zagadnień politycznych, militarnych i społecznych.

Głównym celem działalności Muzeum AK jest gromadzenie i zabezpieczanie zbiorów związanych z profilem tematycznym instytucji oraz badania naukowe prowadzące do nadania kontekstu kulturowego gromadzonym zbiorom. Do równorzędnych celów należy upowszechnianie wiedzy w tematach: historii XX wieku, II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, które Zespół Muzeum realizuje poprzez działalność: edukacyjną, naukową, wystawienniczą, informacyjną i promocyjną. Zadaniem Muzeum jest również upamiętnianie ludzi i wydarzeń związanych z czynem niepodległościowym, w szczególności z fenomenem jakim w skali światowej było Polskie Państwo Podziemne.

Zbiory Muzeum obejmują militaria, odznaki i odznaczena oraz Kolekcję Bieżanowską.

Kolekcja Bieżanowska zwana też Skrytką Bieżanowską lub Arsenałem Bieżanowskim jest zbiorem militariów – przeważnie broni strzeleckiej gromadzonej podczas wojny przez żołnierzy kompanii „Łan” Batalionu „Mrówka” 12 Pułku Piechoty.

Wkrótce po zakończeniu wojny broń została ukryta w rodzinnym domu jednego z akowców – dr Stanisława Wcisło, który również brał udział w jej gromadzeniu.

Magazyn broni w Bieżanowie znajdował się w ukryciu do 18 września 1997 r. kiedy to dr Wcisło ujawniając i otwierając skrytkę, broń z Bieżanowa przekazał na własność Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej, która zarządzała zbiorami Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie.


Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
WWW muzeum-ak.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela niedziela 10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 20.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 45.00 PLN 2 os. dorosłe + 2 dzieci lub 1 os. dorosła + 3 dzieci
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 120.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 170.00 PLN
w języku niemieckim odpłatnie 170.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilety wstępu na wystawy czasowe:
- normalny - 10 zł,
- ulgwy - 5 zł.

kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie
ul. Wita Stwosza 12
31-511 Kraków
Małopolskie
wojna - inne konflikty, wojsko tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.